Modernizovat hlavní bojový britský tank Challenger 2, nebo postavit nový? Velká Británie řeší, jak se postavit ruské hrozbě

Modernizovat hlavní bojový britský tank Challenger 2, nebo postavit nový? Velká Británie řeší, jak se postavit ruské hrozbě
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: tank Challenger 2
29 / 12 / 2017, 09:15

Velká Británie v současné době řeší dilema, jakým způsobem se vyrovnat s potenciálními ruskými bezpečnostními hrozbami zahrnujícími i tank Armata. Byo by lepší modernizovat tank Challenger 2, nebo postavit úplně nové vozidlo? Takovou otázku si klade server army-technology.com.

Server army-technology.com si klade otázku, zda by nebylo po více než dvacetileté službě tanku Challenger 2 lepší postavit zbrusu nový tank proti eventuální bezpečnostní hrozbě ze strany Ruska. Současný britský plán počítá s tím, že pověří společnost BAE Systems nebo Rheinmetall modernizací tanku Challenger 2, aby prodloužil jeho životnost ve službě. Na tento projekt modernizace má být vynaloženo 900 milionů dolarů. I když má Challenger 2 nepochybně své bojové kvality, má také slabé stránky, jako je například rychlost či ne úplně vyhovující optika.

psali jsme: Velká Británie se zbavuje hlavních bitevních tanků

Proto v tomto bodě server army-technology.com připomíná, že by bylo lepší, aby byl zahájen program stavby nástupce Challengeru 2, než prodlužovat jeho životnost modernizací o 10 let. Podle serveru by tak bylo užitečnější přesunout Challenger 2 do rezervy a postavit nový hlavní bojový tank pro britskou armádu, který by byl schopen se vypořádat s potenciálními ruskými hrozbami. Tím by se také vyřešil problém s rezervami, které jsou podle serveru zcela nedostatečné.

Pokud by se do rezervy přesunul právě Challenger 2 a postavil se nový tank, tak by tankové rezervy rázem významně posílily a nové vozidlo by plnilo roli hlavního bojového tanku Spojeného království.

psali jsme: Revoluce mezi ruskými tanky: Armata převálcuje všechny 

Zatímco Velká Británie se zatím zdráhá investovat větší prostředky do designu nového tanku a chce řešit situaci modernizací stávajících Challengerů 2, Rusko, Turecko, Jižní Korea, Izrael, Francie či USA dělají opak. Zvlášť Rusko vyvíjí nový tank, jehož parametry a schopnosti jsou zatím neznámé, ale podle prvních náznaků by toto vozidlo mělo být daleko výkonnější než britský Challenger, německý Leopard i americký Abrams. Proto je v britském zájmu, aby podle serveru army-recognition.com postavilo také nové vozidlo, které by mělo podobné schopnosti jako nově vyvíjené ruské vozidlo.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: army-technology.com

Tagy článku