Modernizovat zastaralé tanky a BVP je hloupost. Armáda potřebuje moderní zbraně, říká exnáčelník speciálních jednotek Němec

Modernizovat zastaralé tanky a BVP je hloupost. Armáda potřebuje moderní zbraně, říká exnáčelník speciálních jednotek Němec
Popisek: Lumír Němec
13 / 08 / 2020, 10:00

Válečný veterán a bývalý velitel elitního útvaru SOG Lumír Němec komentuje ve videu modernizační projekty Armády České republiky. Každý zná dnes již klasickou hlášku z filmu Tankový prapor: tyto tanky prodělaly několik sovětských ofenzív. Podobnými slovy by se i dnes dal charakterizovat stav těžké bojové techniky v Armádě České republiky. Tato technika za sebou sice žádnou ofenzivu nemá, ale i tak je technicky i morálně zastaralá. Perspektiva této techniky je nulová, jakkoli by prošla modernizací.

                                                                          Video: Youtube

U tanků T-72M4 CZ je průměrné stáří 28 let, u bojových vozidel pěchoty 27 let a u samohybných houfnic je to dokonce 34 let. Armáda na tento stav dlouhodoběupozorňuje a Ministerstvo obrany dlouhodobě slibuje, že se to zlepší. Realita zůstává bohužel stále stejná. V převážné většině máme starý šrot, a zdaleka ne plně funkční. Tato čísla jasně ukazují, že pokud máme mít funkční a bojeschopnou armádu, je nutné s tímto stavem něco rychle udělat.

Česká republika se také zavázala, že v rámci obranného plánování NATO poskytne pozemní mechanizovanou brigádu těžkého typu, a to k 1. lednu 2026. Takže nám mnoho času nezbývá. A nemyslím si, že velení NATO si pod pojmem těžká mechanizovaná brigáda představuje muzejní sbírku těžkých zbraní, i když v dobrém stavu, ale bez patřičných integrovaných palebných systémů a dostatečného dostřelu a dojezdu. Spíše bude mít na mysli funkční a bojeschopnou bojovou techniku, která bude plně kompatibilní s ostatními bojovými prostředky armád NATO.

Objevily se úvahy o modernizaci BVP-2, ale jejich smyslem byly aktuální úspory a odklad pořízení moderní techniky, nikoli dlouhodobé řešení pro armádu, která potřebuje být platným spojencem v rámci sil NATO, a tedy potřebuje techniku na úrovni doby. Přičemž kolovou techniku si umíme z převažující části vyrobit doma (TITUS, PANDUR II, ale také třeba vozy Toyota nebo lehká obrněná vozidla jako Patriot, a samozřejmě užitková vozidla všech kategorií od Tatry); na výrobě pásové techniky se umí český průmysl vysokou měrou podílet také, a ta se zkušenostmi poroste, a pořízení těžké moderní techniky, zejména bude-li od počátku zapojen český průmysl, nebude jen výdajem, ale především investicí.

Takže co s tím? Koupit novou, nebo modernizovat stávající? Rozhodně pořídit novou. Modernizace 30 let staré techniky je stejný nesmysl jako modernizovat 30 let starou škodovku. Renovací škodovky můžete získat krásného veterána, s kterým můžete vyjíždět na výlety,ale nikdy z ní neuděláte moderní vozidlo se všemi bezpečnostními prvky a technickým vybavením. U vojenské techniky je to stejné. Renovací získáme nablýskané veterány, které se budou hodit k natáčení dobových filmů o ČSLA, nebo na dětské dny. Ministerstvo obrany by mělo přestat ztrácet čas a prostředky snahou modernizovat zajímavé a unikátní, leč nepočetné, zastaralé a neperspektivní T-72M4 CZ, a napnout všechny síly do výběru, pořízení a zavedení nového tanku, který bude představovat hlavní údernou sílu budoucí těžké brigády. Ze starých tanků nemůže udělat moderní bojovou techniku, která bude schopna obstát při plnění bojových úkolů nebo při obraně naší vlasti.

Autor: Lumír Němec, válečný veterán, bývalý šéf speciálního útvaru SOG

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace