foto: Hunini / Wikimedia Commons / CC BY-SA/Morooka PC-065B
Ženijní technika nebude nikdy dostatečně doceněnou složkou armády. Přitom je na Ukrajině zjevné, jak důležitá je třeba při nedostatku obrněnců. Japonský trpaslík Morooka PC-065B bude velmi užitečný.
Na sociálních sítích je ke spatření velké množství videí, jak ženijní technika na Ukrajině odtahuje poškozené obrněnce z místa zásahu k opravě. Tuto činnost provádí pochopitelně Kyjev i Moskva. Především obránci trpí nedostatečným množstvím techniky po celou válku a snaží se zachránit, pokud možno, co nejvíce západních obrněnců. Nejde samozřejmě jen o odtah. Mezi nejpoužívanější ženijní systémy na Ukrajině patří německý Wisent 1. Ten je podle Army Technology vysoce modulární a kromě všestranné podpory bojových vozidel existuje i konfigurace pro odminování. Systém byl bohatě využíván v Kurské oblasti, kde Kyjev utrpěl značné ztráty na 1A3 Marder a amerických obrněných vozidlech Stryker.
Trpaslík Morooka PC-065B spatřen poprvé na Ukrajině
Neméně důležitou součástí logistiky jsou třeba taktická víceúčelová vozidla jako pomocníci ženijních systémů. Němci dodali na Ukrajinu velké množství MAN RMMV HX, které jsou nezbytnou součástí odtahu MBT Leopard 2, M1A1 Abrams nebo Challenger 2. Na Ukrajině bylo poprvé spatřeno další japonské ženijní vozidlo Morooka PC-065B. Japonsko tohoto trpaslíka přislíbilo podle Army Recognition již v prosinci 2023 společně s terénními vozy Type 73. Morooka byl původně civilní pásový nákladní systém, který byl později upraven pro vojenské použití Japonskými pozemními silami sebeobrany.
Japonsko jako významný podporovatel Ukrajiny
Podle Forbesu je Morooka PC-065B nepancéřované a neozbrojené ženijní vozidlo o váze pět tun. Instalovaný jeřáb zvládne zátěž o třech tunách a nosnost nákladního prostoru činí 3 000 kilogramů. Pokud jde o samotné Japonsko, odkud vozidlo přišlo, je Tokio podle euromaidanpress.com jedním z nejvýznamnějších podporovatelů Ukrajiny mimo NATO. Japonci slíbili celkovou pomoc ve výši dvanácti miliard dolarů. Týká se především půjček, humanitární a finanční pomoci. A menšího množství nebojových vozidel, mezi které patří Morooka PC-065B. Situace trochu reflektuje nárůst asijského zbrojního průmyslu a schopnost dodávat do Evropy, o kterém píše Deník Vektor.
Důležitá ženijní vozidla
Primární úlohou systému je podpora ženistů, kteří budují bunkry a opevnění, pomáhají obráncům odolat dělostřeleckým přepadům a útokům dronů a zároveň odrážet ruské útoky v podobě pomoci při stavbě obranné linie. Pásová Morooka PC-065B bude užitečná v notoricky známých ukrajinských podmínkách s velkým množstvím bahnitých a bažinatých lokací. Zjednodušeně řečeno, jakékoli pásové vozidlo je proti známé Rasputici skvělé. Dopravit třeba dělostřeleckou munici na pozice, když jsou cesty jedno velké bahno, není žádná legrace a pro kolové systémy nemožnost.
_with_RMMV_MAC_protected_cabin.jpg)
Zranitelnost ženijního vozidla Morooka PC-065B
Gumové pásy Morooka PC-065B poskytují vynikající trakci. Pohon zajišťuje podle WPtech čtyřválcový vznětový motor Komatsu S6D95L-1 o zdvihovém objemu 4,9 litru. Vozidlo může šplhat po svazích pod úhlem 30 stupňů a překonávat překážky vysoké až jeden metr. Systém se připojuje ke stovkám vozidel svého druhu jako jsou například M113AS4 dodané z Austrálie, švédské BV-206 nebo BVS-10 a norské NM199. Nevýhodou systému je jeho vysoká zranitelnost. Ukrajinci za tři roky bojů ztratili přibližně patnáct pásových podpůrných vozidel.
Na svědomí je pochopitelně mají UAV a dělostřelecké přepady. Přesto jsou výhody systémů jako Morooka PC-065B nesporné. Jejich nízká váha kombinovaná s pásy z nich dělá ideálního pomocníka pro ukrajinské přírodní podmínky. Koneckonců je vysoce pravděpodobné, že Kyjev o ně Tokio požádal sám. Jen prostě tyto ženijni prostředky nejsou tolik vidět jako třeba M2A2 Bradley nebo HIMARS s ATACMS.
Tagy