Možná eskalace na východním křídle NATO - odpovědné je Rusko

Možná eskalace na východním křídle NATO - odpovědné je Rusko
Autor fotografie: vincorion.com|Popisek: Patriot SA
16 / 11 / 2022, 08:30

Na Polské území dopadla raketa, která měla přiletět z ukrajinského směru. Lze se domnívat, že střela letěla na krátkou vzdálenost, ale vyšetřování incidentu stále probíhá.

Ať již se jedná o raketu vypálenou z Ruska, která přeletěla celou Ukrajinu, nebo selhání ukrajinské střely, je evidentní, že postsovětské systémy zestárly a ztrácejí funkčnost. Obdobný názor zastává jak Turecko, tak USA. A to znamená přezbrojit na moderní systémy, kdy je otázkou, co si Ukrajina nebo Rusko mohou ekonomicky dovolit, aby k podobným incidentům nedocházelo.

Dopad rakety na území státu NATO je útočný akt, ale Polsko, a i Slovensko se vyjádřily v tom smyslu, že do vyšetření nebude aktivován článek 5 smlouvy o kolektivní obraně. Mohlo se jednat o technickou chybu, nikoliv útok a zatažení celého NATO do konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, a jaderných zbraní v arzenálu některých členů NATO by mohlo velmi vyeskalovat situaci.

Pokud raketa přiletěla z Ruska bude nutno držet PVO (protivzdušnou obranu) na nejvyšším stupni bojové pohotovosti, stejně pokud selhala a přilétla z Ukrajiny. A Ukrajina evidentně bude potřebovat dodávky moderních systémů všech kategorií, od krátkého po dlouhý dosah.

Bylo diskutováno, že Ukrajina by mohla získat třeba rychlopalné kanony, ale to je spíše objektová bezpečnost než státní systém. Tedy bude potřebovat kanonovou PVO stejně jako rakety všeho dosahu a moderní radary. A u radarů, stejně jako u raket jde o to detekovat rychle letící rakety i malé drony a pak je ničit.

A též je nutné vyhodnotit hrozbu, zda se jedná o útok dle trajektorie k určitému objektu, pozorování, nesení výzbroje apod. Zničit raketou za 2 miliony dron za 2 tisíce je možné, ale pak je otázkou, zda byl dron hrozba jako nosič, nebo byl hrozba jako průzkumný prostředek a pak se vyplatí za každou cenu oslepit protivníka.

Selhávání postsovětské/ruské techniky je na denním pořádku. Svědčí o tom i zprávy od ruských vojáků z bojiště na Ukrajině, nebo opakovaná zřícení letadel. Tak proč by neměla selhávat i zastaralá raketová technika.

Salvové raketomety mají dostřel kolem 20 km a střely jsou neřízené. Kdežto PVO nebo balistické již mají naváděcí systémy. Buď pomocí GPS, radaru nebo laseru. O jakou střelu se jednalo v tomto konkrétním případě zatím není známo. A proč proletěla z Ukrajinského vzdušného prostoru do Polska také ne, když rakety mají tzv. autodestruktor, tedy iniciaci zničení rakety mimo cíl (u těch řízených), tedy Ukrajinci buď selhali v PVO nebo neaktivovali autodestrukci, nebo použili absolutně starou raketu, jež se vymkla kontrole. A to je znovu argument pro přezbrojení.

Důležité je, že Polsko i sousední státy zachovaly klidnou hlavu a nebyla rozpoutána válka, ale je to poučení pro všechny strany. Příště mohou být reakce jiné, jak se říká „jednou je nic a dvakrát je zvyk“.

 

Zdroj: Associated Press, Twitter

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace