Autor fotografie: William Ide / Public Domain / Wikimedia Commons|Popisek: Tankový oddíl Typ 99A se v roce 2015 zúčastnil přehlídky
Typ 99A je nejmodernější čínský tank, který kombinuje sovětské prvky a západní stroje jako je Leopard 2. Otázkou proto zůstává jeho využitelnost v konfliktu na Tchaj-wanu, kde by hornatý a složitý terén mohl výrazně omezit efektivitu této těžké obrněné techniky.
Hlavní čínské MBT Typ 99
Čínská tanková škola byla od počátku závislá na dodávkách ze SSSR a později Ruska. Čína se však stále více osamostatňuje ve zbrojní produkci, i když nadále využívá osvědčené prvky z techniky dodané ze SSSR či Ruska. Nejmodernějším čínským hlavním bojovým tankem (MBT) je Typ 99A. Konstrukčně jde o samostatnou vývojovou větev, ale jen při pohledu na pojezdová kola je evidentní, že jsou stejné konstrukce jako například u T-72. Čínané si proto nejspíš řekli, proč vyhodit něco, co je funkční a osvědčené a tyto prvky z T-72 opět využili. Obdobně je tomu u hlavní výzbroje, kdy zůstává kanon ráže 125 mm s dělenou municí, ale její výkonnost se mění s vývojem a dobou.
Největší změnou je konstrukce věže, optika, zaměřovací systém a ochrana ERA proti RPG či PTŘS i s duální hlavicí. Jde proto o celkem sofistikovaný MBT. Ve světle stále se zvyšujícího napětí v Jihočínském moři se však nabízí otázka, zda je tank vhodnou zbraní pro potenciální agresi Číny vůči Tchaj-wanu. Lze předpokládat, že pokud by se Čína rozhodla Tchaj-wan vojensky obsadit, první by byly raketové a letecké údery, následně asi výsadky námořní pěchoty nebo pěchoty k vybudování předmostí a teprve potom vylodění těžké techniky. Též zkušenost z druhé světové války v Pacifiku říká, že tam neprobíhaly velké tankové operace, protože jednotlivé ostrovy jsou geologicky velmi náročné, mnohdy sopečného původu, tedy tvrdý terén a příkré hory. Převládalo proto bombardování vybraných cílů a údery byly vedeny z letounů, lodí a výsadkem námořní pěchoty, jež vybojovala předmostí. Teprve poté mohlo být nasazeno i dělostřelectvo.
Podobnost čínského tanku Typ 99 a německého Leopardu 2
Čína se v rámci modernizace svého vojenského arzenálu zaměřila na vývoj tanku Typ 99, který se snaží přiblížit kvalitám německého tanku Leopard 2, jednoho z nejlepších tanků na světě. Čína se u vývoje tanku Typ 99 výrazně inspirovala německým Leopardem 2, ačkoli se vyhýbá přímému přiznání kopírování. Tento vliv je patrný zejména v konstrukci věže, systému zavěšení a optických technologiích. Navzdory pokusům o modernizaci a přizpůsobení pro vlastní potřeby zůstává Typ 99 technologicky pozadu. Nedosahuje výkonu, odolnosti ani sofistikovanosti Leopardu 2, což odráží rozdíl mezi dlouholetým západním vývojem a čínskou snahou rychle dohnat technologické mezery.
Využití MBT pro útok na Tchaj-wan je nepraktické
Pokud se podíváme na geografii Tchaj-wanu, tak nejvíce osídlené je západní pobřeží, tedy to proti Číně, a to se jeví i jako tankový terén. Ale zbytek je velmi hornatý a pro MBT zřejmě neprůjezdný. Tchaj-wan intenzivně podniká a mnoho firem má i sídlo v Číně. Je proto otázkou, jakou logiku by měla vojenská bitva, jež by do konfliktu zatáhla i další země včetně USA nebo Austrálie a jednoznačně také Jižní Korea nebo Japonsko. Jenže co by Čína získala tankovým bojem na Tchaj-wanu? Zničenou infrastrukturu a pravděpodobně těžké ztráty, byť s převahou své moci by dosáhla cíle, ale zdecimovaného. Získala by tedy ostrov, ale musela by jednak zaplatit své vojenské ztráty a poté obnovit infrastrukturu.
Horká situace nejen na ostrově Tchaj-wan, okolí zbrojí
Rostoucí hrozba ze strany Číny i jejího souseda, Severní Korea, vedla k intenzivnímu zbrojení v celém regionu. Japonsko, Jižní Korea a další spojenci zvyšují své vojenské výdaje, modernizují obranné systémy a posilují strategická partnerství, aby lépe čelili případnému konfliktu. Tento nárůst investic do vojenských kapacit zahrnuje nejen pokročilé protiraketové systémy, ale i rozvoj vlastních tankových jednotek a obranných technologií, což region činí lépe připraveným na možnou agresi. Zvyšování spolupráce mezi spojenci, například prostřednictvím sdílení zpravodajských informací a vojenských cvičení, ukazuje na vzájemnou připravenost čelit stále se zvyšujícímu napětí v Asii.
Tchaj-wan poučení z Ukrajiny, Čína se snaží připravit na konflikt
Jistým poučením je třeba konflikt Ruska s Ukrajinou. Těžké dělostřelecké a tankové boje, bombardování letouny nebo raketové údery, výsledkem může být zisk území. Ale nikoliv profit z průmyslu nebo infrastruktury. A pokud nevzplanou doly na Donbasu, nebo se povstalci nestáhnou, Rusku zbydou jen výdaje na zcela zbytečný konflikt. Čína se učí z okolí a vidí, co se v Rusku a na Ukrajině děje, a i proto se vyjádřuje opatrně a udržuje si dobré vztahy s Ruskem. V Číně proběhl sjezd tamní komunistické strany, který potvrdil pozici prezidenta a předsedy strany Si Ťin-pchinga a též pozici armády (ČLOA) ve společnosti. V jeho projevu opětovně potvrzuje cíl získání Tchaj-wanu, i kdyby měli použít sílu.
Ani prezident Si ani ČLOA nechce ztratit svou pozici obdobně jako Putin ztrácí kde co na Ukrajině. A Invaze na Tchaj-wan by byla náročnější než pozemní operace a separatistické tendence proti Ukrajině. Tchaj-wan může počítat s podporou spojenců. Ale doplout z bodu A do bodu B trvá nějakou dobu a zajisté je složitá logistika. Takže Čína místo tankových operací by se musela soustředit na námořní blokádu a protivzdušnou obranu. Navíc Čína si Tchaj-wan postupně ekonomicky podmaňuje, protože daňově je pro firmy z Tchaj-wanu výhodnější působit v Číně než na ostrově. Takže proč rozjezdit výdělečný obchod tanky a rozstřílet raketami, bombami a děly, když je možno jen vyhrožovat a stále vydělávat. Jak bylo na začátku uvedeno, MBT Typ 99 a je jistě velmi sofistikovaný, ale spíše by se hodil do plání Mongolska nebo Ujgurska než do hor Tchaj-wanu.
Zdroj: securitymagazin.cz/defence/cinsky-tank-typ-99, odin.tradoc.army.mil, securitymagazin.cz/defence/japonsko, nationalinterest.org, www.bbc.com