Možnosti nasazení čínských tanků na Tchaj-wanu. Co by útočník získal?

Možnosti nasazení čínských tanků na Tchaj-wanu. Co by útočník získal?
Autor fotografie: Tyg728, CC BY-SA 4.0|Popisek: Typ 99A
20 / 10 / 2022, 13:00

Čínská tanková škola byla od počátku závislá na dodávkách z SSSR a později Ruska. Jenže Čína se stále více osamostatňuje ve zbrojní produkci, i když stále využívá osvědčené prvky z techniky dodané z SSSR či Ruska.

Nejmodernější čínským hlavním bojovým tankem (MBT) je Typ 99A. Konstrukčně jde o samostatnou vývojovou větev, ale již jen při pohledu na pojezdová kola je evidentní, že jsou stejné konstrukce jako například u T-72. Jenže proč vyhodit něco, co je funkční a osvědčené. Obdobně je tomu u hlavní výzbroje, tedy zůstává kanon ráže 125 mm s dělenou municí, ale její výkonnost se mění s vývojem a dobou.

Největší změnou je konstrukce věže, optika, zaměřovací systém a ochrana ERA proti RPG či PTŘS i s duální hlavicí. Takže celkem sofistikovaný MBT. Otázkou je, zda je to vhodná zbraň pro agresi na Tchaj-wan. Lze předpokládat, že pokud by se Čína rozhodla Tchaj-wan vojensky obsadit, první by byly raketové a letecké údery, následně asi výsadky námořní pěchoty nebo pěchoty k vybudování předmostí a teprve potom vylodění těžké techniky. Též zkušenost z druhé světové války v Pacifiku říká, že tam neprobíhaly velké tankové operace, protože jednotlivé ostrovy jsou geologicky velmi náročné, mnohdy sopečného původu, tedy tvrdý terén a příkré hory. Údery byly vedeny z letounů, lodí a výsadkem námořní pěchoty, jež vybojovala předmostí a pak mohlo být nasazeno i dělostřelectvo.

Pokud se podíváme na geografii Tchaj-wanu, tak nejvíce osídlené je západní pobřeží, tedy to proti Číně, a to se jeví i jako tankový terén. Ale zbytek je velmi hornatý a pro MBT zřejmě neprůjezdný. Tchaj-wan intenzivně podniká a mnoho firem má i sídlo v Číně. Takže otázkou je, jakou logiku by měla vojenská bitva, jež by do konfliktu zatáhla i další země včetně USA nebo Austrálie a jednoznačně Jižní Koreje nebo Japonska.

Jenže co by Čína získala tankovým bojem na Tchaj-wanu? Zničenou infrastrukturu a pravděpodobně těžké ztráty, byť s převahou své moci by dosáhla cíle, ale zdecimovaného. Získala by tedy ostrov, ale musela by jednak zaplatit své vojenské ztráty a poté obnovit infrastrukturu.

Jistým poučením je třeba konflikt Ruska s Ukrajinou. Těžké dělostřelecké a tankové boje, bombardování letouny nebo raketové údery – výsledkem může být zisk území. Ale nikoliv profit z průmyslu nebo infrastruktury. A pokud nevzplanou doly na Donbasu, nebo se povstalci nestáhnou, Rusku zbydou jen výdaje na zcela zbytečný konflikt.

Čína se učí z okolí a vidí, co se v Rusku a na Ukrajině děje, a i proto se již vyjádřila více méně kriticky. Nyní probíhá v Číně i sjezd tamní komunistické strany, jenž by měl potvrdit pozici prezidenta a předsedy strany Si Ťin-pchinga a též pozici armády (ČLOA) ve společnosti.

Ani prezident Si ani ČLOA nechce ztratit svou pozici obdobně jako Putin ztrácí kde co na Ukrajině. A Invaze na Tchaj-wan by byla náročnější než pozemní operace a separatistické tendence proti Ukrajině. Tchaj-wan může počítat s podporou spojenců. Ale doplout z bodu A do bodu B trvá nějakou dobu a zajisté je složitá logistika.

Takže Čína místo tankových operací by se musela soustředit na námořní blokádu a protivzdušnou obranu. Navíc Čína si Tchaj-wan postupně ekonomicky podmaňuje, protože daňově je pro firmy z Tchaj-wanu výhodnější působit v Číně než na ostrově.

Takže proč rozjezdit výdělečný obchod tanky a rozstřílet raketami, bombami a děly, když je možno jen vyhrožovat a stále vydělávat. Jak bylo na začátku uvedeno, MBT Typ 99 a je jistě velmi sofistikovaný, ale spíše by se hodil do plání Mongolska nebo Ujgurska než do hor Tchaj-wanu.

 

Zdroj: bbc.com, fighting-vehicles.com/type-99a-tank/

 

Tagy článku