MSPO 2022: Dalších 48 samohybných houfnic Krab posílí polské ozbrojené síly

MSPO 2022: Dalších 48 samohybných houfnic Krab posílí polské ozbrojené síly
Autor fotografie: Sejm RP, CC BY 2.0|Popisek: Houfnice Krab
07 / 09 / 2022, 14:00

Na právě probíhajícím veletrhu obranné a bezpečnostní techniky MSPO 2022 v polských Kielcích jsou přirozeně podepisovány také zbrojní kontrakty. V tomto směru byla signována dlouhodobá smlouva mezi Agenturou pro vyzbrojování, zastoupenou ministrem obrany Mariuszem Błaszczakem na straně jedné, a domácí společností Huta Stalowa Wola (HSW) na straně druhé. Předmětem kontraktu jsou budoucí dodávky 48 samohybných houfnice Krab 155 mm a přidružených vozidel.

Probíhající veletrh MSPO 2022 v polských Kielcích je prostorem pro budování dalších vztahů a podepisování zbrojních kontraktů, a to i mezi domácími ,,obrannými aktéry". Jedním z nich je i signování dlouhodobé dohody mezi polskou Agenturou pro vyzbrojování a firmou HSW, jež se týká budoucích dodávek 48 samohybných houfnic a 36 přidružených vozidel - muničních, servisních a dalších. Dohoda v sobě zahrnuje rovněž ,,logistický a výcvikový balíček" a jeho hodnota celkově činí 3,8 miliard polských zlotých.

První větší kontrakt na samohybné houfnice Krab byl stvrzen v roce 2016, zakázka zahrnovala kromě 96 houfnic také 100 doprovodných vozidel a 4 palebné moduly. Nová smlouva z MSPO 2022 pak má být realizována podle harmonogramu v letech 2025-2027.

Za Agenturu pro vyzbrojování podepsal kontrakt ministr obrany Mariusz Błaszczak při příležitosti návštěvy polského prezidenta Andrzeje Dudy na prestižním veletrhu v předvečer jeho zahájení.

Błaszczak i Duda vyzdvihli fakt, že posilování polských obranných kapacit je obzvláště důležité v situaci, která se nyní děje na Ukrajině, kde od února zuří válečný konflikt, způsobený bezprecedentním ruským vpádem na ukrajinské území.

Samohybné houfnice Krab mají být také dodány bojující Ukrajině. V červnu tohoto roku podepsala ukrajinská vláda kontrakt v hodnotě 65 milionů dolarů na dodávku 72 houfnic. Pro Ukrajinu je to vítaná pomoc a zároveň účinný dělostřelecký prostředek  v boji proti ruskému agresorovi.

Zdroj: Defence24

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace