Autor fotografie: Acorns Resort, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: AH-64E Apache
96 amerických bitevních vrtulníků AH-64E Apache posílí polské vzdušné síly, bylo oznámeno na veletrhu obranné a bezpečnostní techniky MSPO 2022 v polských Kielcích. Stroje si mimo jiné již dříve objednala Jižní Korea, Velká Británie nebo Austrálie.
Není žádným tajemstvím, že Polsko mohutně zbrojí, a to nejen na zemi, ale ,,péči" věnuje také vzdušným silám. Polsko řešilo otázku nových bitevních vrtulníků, přičemž zde ležela nabídka dvou amerických konkurentů - společnosti Boeing a Bell. Boeing chce dodat Varšavě svůj stroj AH-64 Apache Bell vrtulník AH-1Z Viper.
Na právě skončivším obranném veletrhu MSPO 2022 oznámil skrze sociální síť Twitter polský ministr obrany Mariusz Błaszczak, že v programu Kruk právě uspěla společnost Boeing a dodá Polsku své bitevní vrtulníky. Nakonec Polsko si má pořídit nikoliv 32 strojů, ale překvapivě rovnou 96. Americké stroje mají především nahradit zhruba 30 dýchavičných vrtulníků Mi-24 Hind. Nákup necelé stovky AH-64E Apache z USA pak učiní z Polska druhého největšího provozovatele těchto strojů.
Polsko systematicky modernizuje svou armádu a projevilo zájem rovněž o 486 amerických raketových systémů M142 HIMARS. V roce 2019 polská vláda podepsala kontrakt na dodávku 20 salvových raketometů HIMARS za 414 milionů dolarů, nyní však chce mohutně posílit o několik stovek těchto systémů. ,,Zvyšujeme kapacity našich raketových a dělostřeleckých sil," prohlásil před časem polský ministr obrany Mariusz Błaszczak. Další zbraňový systém má posilovat interoperabilitu s USA.
AH-64E Apache (Foto:Pearl Harbor Aviation Museum, flickr CC BY 2.0)
V červenci podepsala polská vláda jeden z největších zbrojních kontraktů vůbec, který zahrnuje dodávky tanků K2 Black Panther, 670 samohybných houfnic K9 a rovněž 48 bitevníků FA-50. To vše z Jižní Koreje. Pro Polsko se zároveň jedná v rámci dlouhodobější modernizace ozbrojených sil o další masivní investici do vlastní obrany. Hlavním důvodem mohou být náklady a také přenos technologií.
Polsko se tak stává v rámci Evropy zemí, která investuje do své obrany nejvíce finančních prostředků, což ovšem na druhé straně otevírá otázku, zda to již nemůže být v určitém ohledu kontraproduktivní.
Bitevníky vrtulníky Apache poputují do Austrálie, Velké Británie a Jižní Koreje
Americké vrtulníky si pořídí také Austrálie. Tamní vláda projevila zájem o 29 strojů Apache, které postupně nahradí lehké bitevní vrtulníky Tiger. Zakázka v sobě bude zahrnovat také modernizaci zařízení pro údržbu vrtulníků. Jižní Korea nakoupí celkem 36 strojů za 2,8 miliardy dolarů. Kontrakt má být naplněn v letech 2022-2028. zakázka navazuje na předchozí, v jejímž rámci bylo pořízeno také 36 vrtulníků Apache. Velká Británie rovněž již před časem ukázala na model ,,E" a počítá se s tím, do roku 2025 bude armádě dodáno 50 strojů.
Nové AH-64E mohou přijímat videa a data z dronů a dokonce mohou drony i ovládat, což je jedna z věcí, které ruská konkurence neumí a AH-64E si tak patrně i nadále zachová převahu jako výkonnější útočný vrtulník. Stroje Apache jsou i v současnosti osvědčenou platformou, první let vrtulníku proběhl v roce 1975, do služby byl zařazen o 11 let později. Platforma je průběžně modernizována.
Zdroj: Defence24, The Drive