Můžeme koupit letouny Su-35 nebo Su-57, pokud USA nezmění postoj ke strojům F-35, prohlásil turecký prezident Erdogan

Můžeme koupit letouny Su-35 nebo Su-57, pokud USA nezmění postoj ke strojům  F-35, prohlásil turecký prezident Erdogan
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-ND 2.0)
06 / 09 / 2019, 12:00

Recep Erdogan minulý pátek prohlásil, že Turecko zvažuje možnost pořízení letounů Su-35 a Su-57, pokud by definitivně padly již nasmlouvané dodávky strojů F-35 od USA.

Recep Erdogan minulý pátek řekl, že Turecko pokud USA nezmění svůj postoj k dodání F-35, které mělo Turecko již nasmlouvané, může zvážit pořízení ruské alternativy v podobě letounů Su-35 či Su-57. ,,Pokud USA budou ve věci letounů F-35 zastávat stejný postoj, tak se o sebe postaráme," řekl turecký prezident Recep Erdogan reportérům. A na mysli měl právě zmíněné letouny Su-35 a Su-57.

V rozhovoru však Erdogan zmínil i letouny F-35, jichž se Turecko definitivně nevzdalo. Před časem totiž turecký prezident prohlásil v rozhovoru pro japonský list Nikkei Asian Review, že požene USA k Mezinárodnímu arbitrážnímu soudu, pokud nedodají letouny F-35, které má Ankara nasmlouvané.

Již v květnu výkonný ředitel zbrojní společnosti Rostec Sergey Chemezov v rozhovoru pro agenturu Anadolu uvedl, že pokud Washington ukončí s Ankarou spolupráci na programu F-35 a nedodá jí nakonec letouny F-35, je Rusko připraveno Turecku dodat náhradu v podobě letounu 5. generace Su-57. Kromě toho by Rusko zvážilo možnost lokální výroby či transfer určitých technologií, aby podpořilo úsilí Ankary o budování vlastního obranného průmyslu.

Podle Erdogana je právě domácí výroba vojenského materiálu rovněž důležitá, protože Ankara nechce být pouze závislá na koupi zahraničního vojenského vybavení, ale sama jej chce i vyrábět, případně společně s dalším státem.


Zdroj: arabnews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace