„Myslivci“ dostanou Boxery

„Myslivci“ dostanou Boxery
Autor: Heldt,Wikipedia, volné dílo|Popisek: vozidlo Boxer
07 / 07 / 2020, 11:00

V tweetu ze dne 24. června se inspektor německé armády, generálporučík Alfons Mais, zabývá plánováním výzbroje lehké pěchoty (která je v Německu tradičně nazývána myslivci/lovci Jäger). Příležitost se mu naskytla při jeho návštěvě Jägerbataillonu 1 ve Schwarzenbornu.

V tweetu na svém oficiálním kanálu znovu potvrdil plán armády na nahrazení lehkého pásového vozidla Wiesel (WaTr), které dosud slouží v jednotkách myslivců, „bojovými vozidly Boxer“.

Toto vozidlo by mělo sestávat z hnacího modulu motoru obrněného transportéru Boxer. Jako výzbroj byla přidána 30 mm věž a vybavení s odpalovacím zařízením MELLS (víceúčelový lehký naváděcí raketový systém). Zařízení MELLS je v souladu s plány na vybavení pěchotního bojového vozidla Puma (SPZ) a prodlouženou životností nosiče zbraní Wiesel pro výsadkáře. U vzdušných sil nahradí MELLS zastaralý systém TOW.

                                  

                                                                         video: YouTube

Zpráva armády z roku 2019 uvádí: „Vojáci pěchoty se pohybují převážně pěšky s lehkou výzbrojí. V budoucnu jim bude k dispozici i obrněný transportér (GTK) Boxer s těžkou výzbrojí. (…) Díky zavedení vozidla GTK Boxer s rychlopalným kanónem ráže 30 milimetrů se díky jeho dostřelu a palebné síle před pěchotou otevřou nové taktické možnosti.“

Myšlenka využít Boxer tímto způsobem se zrodila již před časem ve spojení s konceptem PuBo (Puma Boxer). Původním záměrem armády bylo vytvořit obrněný transportér z již existujících částí, tj. z vozidla GTK Boxer a věže modulu pro mise Puma SPz. Přitom by se uplatnily všechny systémy, včetně výcviku a speciálních nástrojů. Z konkurenčních důvodů to však není tak snadné, poněvadž na trhu existují i jiná řešení. Kromě „PuBo“ od Krauss-Maffei Wegmann je Boxer k dispozici také s 30 mm věží Lance od Rheinmetall. Z Berlína se proslýchá, že rozhodnutí již padlo ve prospěch věže Lance. Informace ovšem dosud nebyla oficiálně potvrzena.

Ve svém tweetu armádní inspektor upřesnil poptávku po 85 vozidlech, dřívější plány mluvily až o stovce. Ty by pak měly být použity v pěti rotách praporů pěchoty. Inspektor současně žádá německý Spolkový úřad pro vyzbrojování, informační technologie a podporu Bundeswehru (BAAINBw), politiky a průmysl, aby byla vozidla uvedena do služby rychle, tak, aby byla k dispozici pro „Divizi 2027“.

Již při oznámení, že obrněný transportér Boxer nahradí vozidlo Wiesel, mnohým nebylo jasné, jak by mohl „boxer“ vystřídat „lasičku“, když kvůli své velikosti a hmotnosti nemůže přistávat ze vzduchu. Těžký Boxer GTK by měl ovšem nahradit Wiesely pouze u bojových jednotek, nikoli u parašutistů. U těch se Wieselům prodlouží životnost a následně se počítá se zavedením nového vozidla, LuWa (letecký nosič zbraní). V současné době probíhá vývoj prvního prototypu a demonstrátoru. Vedle lehké pěchoty se nová varianta uplatní také u 231. praporu horských myslivců, který je vybaven Boxery.

Pokud mají být Boxeři součástí již „Divize 2027“, bude potřeba je dodat jednotkám nejpozději do poloviny 20. let. Proces zadávání zakázek tedy musí začít již v letech 2020/2021.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace