Na Bahnech 2018 byla k vidění zajímavá zahraniční technika. A nejen ta

Na Bahnech 2018 byla k vidění zajímavá zahraniční technika. A nejen ta
26 / 06 / 2018, 08:00

Na tradiční akci Bahna mohli vidět diváci také mnohé zahraniční novinky.

Zhruba 50 000 návštěvníků mohlo letos spatřit na Bahnech 2018 zhruba 500 kusů vojenské techniky, historické ,,kousky" a samozřejmě nechyběly i zahraniční novinky. V rámci nadnárodní spolupráce s konsorciem General Dynamics byly v vidění například dvě verze pásového bojového vozidla pěchoty ASCOD, které bylo vyvinuto ve spolupráci Rakouska, Španělska a USA.

psali jsme: Bahna 2017 s Pantherem

Zaujala též i novinka z ,,dílny" konsorcia BAE Systems. Na letošních Bahnech prezentovalo obě verze bojového vozidla pěchoty CV90. Ve verzi MkIV je vozidlo CV90 spolu s vozidly ASCOD nejmodernějším sériově vyráběným vozidlem ve své kategorii ve světovém měřítku. Výrobce nabízí bezosádkové i osádkové provedení CV90. Užívá ho například švédská, finská, estonská, norská či švýcarská armáda. Samostatnou kapitolou pak bylo premiérové představení obrněného vozidla Patriot 4x4 Tactical APC na podvozku Tatra.

Bahna1

Patriot je vozidlo modulárního konceptu a spadá do kategorie vozidel o váze 12 až 15 tun. Robustní konstrukce vyráběná společností Excalibur Army a odolný podvozek od automobilky Tatra Trucks, která spadá do holdingu Czechoslovak Group (CSG) , jsou zárukou, že vůz může operovat i v těch nejtěžších klimatických a terénních podmínkách. Díky své univerzálnosti a modularitě Patriot najde uplatnění u ozbrojených a bezpečnostních sil i u civilních složek, jako jsou například hasiči, záchranáři, bezpečnostní služby a další.

Bahna2

Průmyslový holding CSG na Bahnech představil rovněž modernizovanou samohybnou kanonovou houfnici DANA M2. Mezi hlavní přednosti modernizovaných houfnic DANA M1M i M2 patří lehký kolový podvozek, lepší ovladatelnost vozidla a vylepšená dynamika. DANA M1M i M2 mají modernizovanou kabinu posádky, jež umožňuje větší výhled, posádka má k dispozici také nezávislou klimatizaci, topení a výkonnější filtroventilaci. Nové je vnější osvětlení vozidla se systémem BLACKOUT, které zajišťuje vyšší bezpečnost v noci, v kolonách a provozu na pozemních komunikacích, včetně lepšího světelného maskování.

psali jsme: BAHNA 2018 ve znamení výběrových řízení

V rámci prezentace CSG vystavovala společnost Dajbych terénní automobily Toyota, které se v různých verzích osvědčily na řadě bojišť, především na Blízkém a Středním východě a v Africe.

Naši slovenští sousedé pak ukázali svůj příspěvek. Slovenská armáda prezentovala na Bahnech modernizované bojové vozidlo pěchoty BVP-1 s novu věží TURRA 3 s automatickým kanonem ráže 30 mm.  Slováci modernizovali zavedená BVP a zároveň nakoupili kolové obrněné transportéry Patria Rosomak 8x8, které jsou špičkovou konstrukcí ve střední váhové kategorii. Věž TURRA a další produkty spadají rovněž do nadnárodní spolupráce v rámci holdingu CSG.

Několikahodinový program byl doprovázen i ukázkami historické vojenské techniky či historických bojových akcí. Zaujaly také ukázky bojů z první světové války, mobilizace z roku 1938 či z doby srpnové okupace Československa v roce 1968.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace