Na bojové pole přijíždí izraelský fantom Merkava Mk. V

Na bojové pole přijíždí izraelský fantom Merkava Mk. V
Autor fotografie: Neil Cohen, Israel Defense Forces, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Palba tanku Merkava 3 (ilustrační obrázek)
18 / 09 / 2022, 14:00

Merkava Mk. V je nejnovější verzí osvědčeného hlavního bojového tanku. Co může nabídnout?

V roce 2018 jsme byli svědky představení Merkava Mk. 4, verze, která v sobě integrovala nejnovější technologické inovace, vylepšenou umělou inteligenci a další prvky. Tato varianta byla určená především pro válku v uzavřenějších prostředích - zastavěné oblasti atd. Merkava 4 vyniká především skvělým systémem řízení palby, který dokáže sledovat a sestřelit například pohybující se cíle včetně vrtulníků. Nyní však na bojové pole přijíždí nejnovější verze Merkava Mk. V.

Izrael právě zahájil sériovou výrobu nejnovější verze svého hlavního bojového tanku s názvem Merkava Mk. V. (Barak). Armádu by mělo vozidlo posílit v roce 2023. Začátek sériové výroby musel být několikrát odložen kvůli finančním důvodům či neshodám ohledně finální konfigurace tanku. Nejnovější varianta tanku každopádně počítá s mnoha upgrady, které mají v praxi zajistit, aby se Merkava Mk. V. stala na bojovém poli skutečně dominantní silou.

Vozidlo s větším stupněm autonomie bude disponovat pokročilejšími senzory, jež budou schopné samy vyhledat cíle určené k likvidaci, vylepšení zaznamenal obranný systém proti protitankovým střelám, a to těm nejmodernějším, nové kamery mají být ,,očima" tanku ve dne i v noci, budou poskytovat pohled 360 stupňů.

Senzory a velitelská přilba budou připojeny k novému, ještě pokročilejšímu počítači. Ten bude analyzovat nasbírané informace a zpracovávat je, přičemž k nim budou mít přístup i další zařízení a zbraňové systémy.

Hovořili jsme o velitelské přilbě, která připomíná helmu pilota amerického stíhače F-35. Bude vybavena interaktivním displayem, kde se budou zobrazovat důležité informace o cílech a jiné údaje klíčové pro zdárné dokončení mise. Do tanku byl integrován nový velitelský a kontrolní systém či upgradována ochrana vozidla.

Podle izraelských médiích je sériová výroba nejnovější varianty jednoho z nejlepších tanků současnosti důsledkem války na Ukrajině a konsekvencí z ní vyplývajících. V celkovém součtu má Merkava Mk. V ambice stát se ještě lepším tankem než jeho předchozí verze, a být bez nadsázky ,,fantomem" bojového pole.Zdroj: bulgarianmilitary.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace