Na Dni hrdinů se prezentovala armáda i projekt POKOS

Na Dni hrdinů se prezentovala armáda i projekt POKOS
Autor fotografie: Ministerstvo obrany ČR|Popisek: Z Dnů hrdinů
27 / 09 / 2022, 09:00

Armáda České republiky se v sobotu představila společně s celým integrovaným záchranným systémem na Dni hrdinů na Výstavišti v pražských Holešovicích. Vojáci ukázali návštěvníkům výstroj i výzbroj, prostřednictvím mobilního odběrového centra Ústřední vojenské nemocnice mohli zájemci darovat krev a odbor komunikace v rámci vzdělávacího projektu Příprava občanů k obraně státu (POKOS) připravil pro děti i dospělé vědomostní soutěže o ceny. Za resort obrany návštěvníky přivítal a program armády představil 1. náměstek ministryně obrany František Šulc.

„Česká armáda má ve svých řadách hodně hrdinů, kteří své hrdinství prokazují nejen v zahraničních operacích, ale pomáhají i při mimořádných krizových situacích našim občanům v rámci celé České republiky,“ řekl při zahájení náměstek ministryně obrany František Šulc a dodal, že právě pro své mimořádné schopnosti jsou čeští vojáci nedílnou součástí záchranných a bezpečnostních složek a tento „Den hrdinů“ patří právem i jim. Vyzdvihl zejména součinnost české armády při pandemii covid, při povodních a zvládání následků ničivého tornáda na jižní Moravě, ale i při požáru v národním parku České Švýcarsko.

Technika, výzbroj, soutěže i bojové umění

Návštěvníkům česká armáda představila Tatru 815-7 PRAM s pancéřovanou kabinou z výzbroje 41. mechanizovaného praporu, lehké obrněné vozidlo Iveco z 44. lehkého motorizovaného praporu a Land Rover Defender 130 Kajman z 43. výsadkového pluku, vojáci z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany předvedli lehké obrněné vozidlo pro radiační, chemický a biologický průzkum včetně malého dekontaminačního vozidla. 25. protiletadlový raketový pluk představil obrněné vozidlo Dingo a velký zájem dětských i dospělých návštěvníků byl o RBS 70.

pokos

Ukázku výzbroje a výstroje připravili příslušníci Vojenské policie. Zájemci z řad návštěvníků mohli přímo na místě darovat krev prostřednictvím mobilního odběrového centra Ústřední vojenské nemocnice. Dynamickou ukázku – boj zblízka – předvedli studenti z Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy Ministerstva obrany z Moravské Třebové.

Součástí ukázek byl i projekt Příprava občanů k obraně státu (POKOS) s výstavou a vědomostními soutěžemi. „Návštěvníci se dověděli nejen zajímavé informace o obraně našeho státu, jak funguje armáda během mimořádných a krizových situací, ale i cenné informace, jak poskytnout první pomoc. Jako odměnu za správné odpovědi si pak mohli odnést i drobné dárky s vojenskou tematikou,“ říká Daniela Hölzelová z odboru komunikace Ministerstva obrany.

Bezpečnostní a záchranné složky IZS ukázaly techniku i schopnosti

Prostřednictvím dynamických ukázek se představily všechny záchranné složky IZS. Návštěvníci viděli i speciální ukázky techniky jako vrtulník Policie ČR, vyprošťovací tank, letištní speciál Panter nebo záchranářský speciál GOLEM.

pokos

Hasičský záchranný sbor v rámci vzpomínek na povodně v roce 2002 zapojil návštěvníky do stavby protipovodňové zdi. Pro děti i dospělé hasiči připravili kolem pěti set pytlů, které se musely naplnit pískem, a z těch se pak stavěla protipovodňová zeď. Návštěvníkům se pak postupně představili: Záchranná brigáda kynologů Praha, Městská policie se svým jízdním oddílem a výcvikem psů, Speleologická záchranná služba s ukázkou slaňování a vyprošťování, Policie ČR ukázala zpacifikování pachatele a Dopravní podnik HMP předvedl ukázku vyproštění vykolejené tramvaje.

Celá akce se od rána až do večera těšila velkému zájmu dětí i dospělých a dorazilo na ni několik tisíc návštěvníků.

 

Autor: Daniela Hölzelová

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace