Na dodávky munice pro děla CAESAR jsme připraveni, výrobu rozšíříme. Jde o to, aby nás zapojili, říká český výrobce střelivin Explosia

Na dodávky munice pro děla CAESAR jsme připraveni, výrobu rozšíříme. Jde o to, aby nás zapojili, říká český výrobce střelivin Explosia
Autor: explosia.cz|Popisek: Systém Bi-Modulárních hnacích náplní (BMCS) pro 155mm kanónové houfnice
22 / 10 / 2020, 15:00

Pardubická Explosia a.s., která letos slaví 100. výročí od založení, i přes epidemiologickou situaci naplno vyrábí a opírá se při organizaci práce o jarní zkušenosti. Stále má zájem a je připravena podílet se na probíhající akvizici a budoucím provozu samohybných děl CAESAR dodávkami celospalitelných modulů pro požadované typy dělostřeleckých granátů. Taková zakázka by perspektivně mohla vést k navýšení kapacity výroby. Jednání se zástupci MO o zakázce probíhají. Na naše otázky odpovídal mluvčí Explosie Martin Vencl.

  • Jaká je aktuálně situace společnost v kontextu protipandemických opatření? Zasáhla vás situace v nějakém ohledu?

Naše společnost vychází z jarních zkušeností, které rozšiřuje a doplňuje s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci. V současné době využíváme možností home office u těch zaměstnanců, kde je to možné, případně využíváme volných prostor pro minimalizování počtu pracovníků v jedné kanceláři. Samozřejmostí je nošení roušek v uzavřených prostorách a důraz na zvýšenou hygienu a dezinfekci. Ani nám se nevyhnuly pozitivní případy nákazy (v řádech jednotek), proto jsme u několika desítek zaměstnanců zajistili na naše náklady testování. Z obchodního hlediska na naši společnost coronavirus zatím neměl zásadnějšího dopadu.

  • Na jakých zakázkách nyní společnost Explosia pracuje? Podařilo se vám uspět s celospalitelnými moduly pro ráži 155 mm kromě Polska také na jiných trzích?

V současné době je v procesu významná zakázka na výrobu plastických trhavin. Samozřejmě jede prakticky naplno výroba prachů. S ohledem na rozjednané obchodní případy nechceme komentovat, v jakých oblastech se v rámci celospalitelných modulů pohybujeme. Můžeme alespoň potvrdit, že se nejedná pouze o polský trh.

  • Velkým tématem dneška je kromě pandemie také mj. akvizice samohybných děl CAESAR. Již loni v říjnu v rozhovoru pro SM generální ředitel Explosie Josef Tichý řekl, že máte zájem o účast na dodávkách munice pro novou zbraň. Všichni námi oslovení poslanci odpověděli, že jsou samozřejmě pro, aby munici dodávaly české společnosti. Probíhají v tomto ohledu nějaká jednání? Jak vnímáte svou pozici v tomto projektu?

Na dodávky celospalitelných modulů pro českou armádu jsme připraveni, jak z pohledu kvality, tak objemu výroby. Že poslanci o našich schopnostech vědí, nás těší, nyní už jde jen o to, abychom byli do procesu realizace skutečně zapojeni. V současnosti probíhají intenzivní jednání se zástupci MO ČR a dalšími českými firmami, které by se mohly na celé zakázce podílet.

  • Pokud by se Explosia zapojila do dodávek munice pro nová děla, znamenalo by to pro společnost významný nárůst objemu zakázek? Mohla by například vzniknout nová pracovní místa?

Nové, a především schopné, zaměstnance hledáme i v současné době, bez ohledu na to, jak se budou vyvíjet obchodní případy kolem celospalitelných modulů. Pokud bychom ale v této oblasti byli úspěšní, jsme připraveni navýšit kapacitu výroby celospalitelných modulů tak, abychom byli schopni pokrýt všechny zakázky, včetně dodávek pro českou armádu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace