Na dodávky munice pro děla CAESAR jsme připraveni, výrobu rozšíříme. Jde o to, aby nás zapojili, říká český výrobce střelivin Explosia

Na dodávky munice pro děla CAESAR jsme připraveni, výrobu rozšíříme. Jde o to, aby nás zapojili, říká český výrobce střelivin Explosia
Autor fotografie: explosia.cz|Popisek: Systém Bi-Modulárních hnacích náplní (BMCS) pro 155mm kanónové houfnice
22 / 10 / 2020, 15:00

Pardubická Explosia a.s., která letos slaví 100. výročí od založení, i přes epidemiologickou situaci naplno vyrábí a opírá se při organizaci práce o jarní zkušenosti. Stále má zájem a je připravena podílet se na probíhající akvizici a budoucím provozu samohybných děl CAESAR dodávkami celospalitelných modulů pro požadované typy dělostřeleckých granátů. Taková zakázka by perspektivně mohla vést k navýšení kapacity výroby. Jednání se zástupci MO o zakázce probíhají. Na naše otázky odpovídal mluvčí Explosie Martin Vencl.

  • Jaká je aktuálně situace společnost v kontextu protipandemických opatření? Zasáhla vás situace v nějakém ohledu?

Naše společnost vychází z jarních zkušeností, které rozšiřuje a doplňuje s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci. V současné době využíváme možností home office u těch zaměstnanců, kde je to možné, případně využíváme volných prostor pro minimalizování počtu pracovníků v jedné kanceláři. Samozřejmostí je nošení roušek v uzavřených prostorách a důraz na zvýšenou hygienu a dezinfekci. Ani nám se nevyhnuly pozitivní případy nákazy (v řádech jednotek), proto jsme u několika desítek zaměstnanců zajistili na naše náklady testování. Z obchodního hlediska na naši společnost coronavirus zatím neměl zásadnějšího dopadu.

  • Na jakých zakázkách nyní společnost Explosia pracuje? Podařilo se vám uspět s celospalitelnými moduly pro ráži 155 mm kromě Polska také na jiných trzích?

V současné době je v procesu významná zakázka na výrobu plastických trhavin. Samozřejmě jede prakticky naplno výroba prachů. S ohledem na rozjednané obchodní případy nechceme komentovat, v jakých oblastech se v rámci celospalitelných modulů pohybujeme. Můžeme alespoň potvrdit, že se nejedná pouze o polský trh.

  • Velkým tématem dneška je kromě pandemie také mj. akvizice samohybných děl CAESAR. Již loni v říjnu v rozhovoru pro SM generální ředitel Explosie Josef Tichý řekl, že máte zájem o účast na dodávkách munice pro novou zbraň. Všichni námi oslovení poslanci odpověděli, že jsou samozřejmě pro, aby munici dodávaly české společnosti. Probíhají v tomto ohledu nějaká jednání? Jak vnímáte svou pozici v tomto projektu?

Na dodávky celospalitelných modulů pro českou armádu jsme připraveni, jak z pohledu kvality, tak objemu výroby. Že poslanci o našich schopnostech vědí, nás těší, nyní už jde jen o to, abychom byli do procesu realizace skutečně zapojeni. V současnosti probíhají intenzivní jednání se zástupci MO ČR a dalšími českými firmami, které by se mohly na celé zakázce podílet.

  • Pokud by se Explosia zapojila do dodávek munice pro nová děla, znamenalo by to pro společnost významný nárůst objemu zakázek? Mohla by například vzniknout nová pracovní místa?

Nové, a především schopné, zaměstnance hledáme i v současné době, bez ohledu na to, jak se budou vyvíjet obchodní případy kolem celospalitelných modulů. Pokud bychom ale v této oblasti byli úspěšní, jsme připraveni navýšit kapacitu výroby celospalitelných modulů tak, abychom byli schopni pokrýt všechny zakázky, včetně dodávek pro českou armádu.

Tagy článku