foto: ministerie van defensie / Wikimedia Commons / CC0/PzH 2000
Ruské drony Vandal s optickým vláknem zamíchaly kartami na ukrajinském bojišti. Jenže stačilo málo a šest ruských operátorů UAV je po smrti. Přesto budou útoky na PzH 2000, Archer nebo Caesar pokračovat.
Zatím ne plně doceněnou změnou jsou drony naváděné optickým vláknem, které na ruské straně prezentují především bezpilotní vzdušné systémy (UAV) Vandal. Navádění optickým vláknem není žádná novinka. Rusové ho třeba používají u svých ATGM, západ také. Nejlepší ruský přenosný protipancéřový systém Kornet má toto navádění a jeho maximální účinnost se pohybuje kolem pěti kilometrů. Jenže nejen WPtech uvádí, že Vandaly mají dosah třicet kilometrů. Těžko ověřit, zda je to pravda, ale některé události na frontě tomu napovídají. A týkají se především samohybných houfnic jako PzH 2000, Archer nebo Caesar.
Princ Vandal Novgorodský
Top War uvádí, že celé jméno UAV Vandal je Princ Vandal Novgorodskij a sériově se vyrábí od listopadu loňského roku. Jejich pohyb je charakteristicky pomalý, ale to je vyváženo jednak vynikajícím přehledem operátora, který má díky kabelu daleko lepší pohled na to, co vidí dron a jednak také nemožností UAV rušit. Moskva se vždy věnovala radiovému odposlechu a rušení nepřátelských signálů už za dob Sovětského svazu. Ukrajina dostává značné množství rušiček ze západu. Stav je takový, že fronta je zřejmě z obou stran obsypána rušícími systémy a UAV mají dost velký problém.
Ukrajincí dokáží značnou část Šáhidů-136, které Moskva používá k útokům na ukrajinská města, vyrušit a není třeba je sestřelit. Taktika používání Vandalů na frontě je taková, že Rusové pošlou Vandaly zničit ukrajinské rušičky a pak nastane peklo. To samo o sobě dokazuje dvě věci. Jednak obrovskou nebezpečnost dronů naváděných optickým kabelem a a za druhé fakt, že rušící systémy proti klasickým systémům dosáhly vysoké sofistikovanosti a je jich na frontě obrovské množství. Jenže Vandal znamená v reálu ještě mnohem větší nebezpečí pro samohybné houfnice. Prokazatelné zničení PzH 2000 nebo Caesaru Vandaly to jasně potvrzuje.
Pokud nelze UAV vyrušit, přichází v úvahu jen PVO. Jenže na Ukrajině jsou jen dva spolehlivé systémy proti malým a středním dronům. Jsou to německé Gepardy na podvozku Leopard 1 a Skynexy. Skynex je asi nejmodernější systém na Ukrajině. Jenže obě zbraně jsou koncentrovány kolem velkých ukrajinských měst, aby je chránily. Na frontě nejsou a vojáci jsou tedy vůči dronům hodně bezbranní. Jenže v posledních dnech Vandaly prokazatelně zničily samohybné houfnice PzH 2000, Caesar a zřejmě i Archer.

Vandal zničil PzH 2000, Archer a Caesar hluboko za frontou
Houfnice se pohybují hluboko za frontou a to samo o sobě potvrzuje, že Vandal bude mít optické vlákno opravdu hodně dlouhé. Ukrajinské dělostřelectvo je hlavní dělící čarou od porážky Kyjeva. Pokud by se Kreml zaměřil na ničení těchto převážně západních kompletů, Ukrajina by se dostala do velkých potíží nejen s Trumpem. The War Zone sice uvádí, že Ukrajinci již našli protizbraň, ale pokud se jedná o jednoduché mobilní radary, ochrana fronty proti Vandalům je vysloveně ve hvězdách. Aktuálně asi není způsob obrany kromě jejich slabiny, kterou je pomalá rychlost a vizuální sestřel.
Nebo je tu ještě jiná možnost, se kterou přišly Defence24 a Defence Express. Oba servery uvádí příběh odplaty za útok UAV Vandal. Ukrajinci za slunečného počasí zachytili odlesky vlákna Vandalu. Ty dokázali sledovat až na pozici operátorů a následoval vzdušný útok, který stál život šest ruských specialistů na navádění UAV. Nepochybně pro Rusy nepříjemná ztráty, ale způsob obrany proti Vandalům to asi nebude dostatečně spolehlivé. Slunce nesvítí vždy, spíše většinou ne. Kreml nasazuje tyto drony především v Kurské oblasti. A opět to jen dokazuje, že tam jsou boje nejtvrdší a obě strany udělají maximum ke zničení nepřítele. Likvidace operátorů pomocí odlesku optického vlákna je spíše taková epizoda.
Tagy