Na letošních Dnech NATO bude výrazná i česká stopa

Na letošních Dnech NATO bude výrazná i česká stopa
Autor fotografie: Tatra Trucks|Popisek: Tatra Tactic
16 / 09 / 2022, 12:00

Na Dnech NATO 2022 nemůže přirozeně chybět ani české zastoupení, které bude tak jako v předcházejících ročnících hojné.

Na letošní Dny NATO se chystají také přední tuzemské společnosti, které realizují své zakázky v oblasti obranného průmyslu či bezpečnosti. Česká zbrojovka se sídlem v Uherském Brodě, která je jedním z hlavních partnerů víkendové akce, předvede široké portfolio svých výrobků. Kromě produktů legendární americké značky Colt budou moci návštěvníci vidět například kohoutové pistole, CZ P-07/09, samopal CZ SCORPION EVO 3 A1, modifikace pušek CZ BREN 2. Poprvé budou vystaveny výrobky sesterské společnosti Colt ze skupiny Colt CZ Group SE - pušky platforem M4 a M5.

Cestu na Letiště Leoše Janáčka Ostrava si najdou také firmy spadající do průmyslově-technologického holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) a automobilka Tatra Trucks. CSG bude patřit k největším vystavovatelům na Dnech NATO 2022. Své produkty předvedou například společnosti Tatra Defence Vehicle (TDV), pardubická Retia či European Air Services.

Tatra Trucks bude prezentovat novinku, jíž je těžký tahač s novou pancéřovanou kabinou, za jejímž vývojem stojí TDV. Bude možné vidět i těžká vozidla Tatra Force v provedení 4x4 a 6x6. Na místo budou přivezena i další vozidla, například speciál Tatra T815 či Tatra Phoenix. Obrněné vozidlo Titus v provedení KOVS na podvozku Tatra 6x6 se chystá rovněž na místě předvést. Expozici CSG doplní také 3D radar ReGuard od výrobce Retia.

Státní podnik LOM Praha se také chystá na Dny NATO 2022 a pro zájemce si připravil několik letových ukázek včetně zahajovacího průletu strojů Z-142C AF. Právě na tomto letounu ukáže své dovednosti špičkový pilot Martin Šonka.

Pokud jsme hovořili o dynamických ukázkách, ty ,,zajistí" také Policie ČR se svým programem. Diváci nebudou ochuzeni například o policejní kynology, kteří si připravili modelové situace zahrnující zneškodnění pachatelů za pomoci služebních psů. Milovníci historické pozemní techniky si určitě nenechají ujít ukázku samohybného útočného děla Sav m/43, s nímž dorazí Vojenský historický ústav.

Když už jsme u vojenské problematiky, Armáda ČR bude mít na letošních Dnech NATO vůbec nejrozsáhlejší expozici a chce návštěvníky seznámit s aktuálními modernizačním projekty. Na výstavní ploše tak bude k vidění například model izraelského systému protivzdušné obrany SHORAD, švédské bojové vozidlo pěchoty CV90 nebo model letounu F-35 v českém provedení v měřítku 1:1.

Celní správa ČR se představí na Dnech NATO po roční přestávce. Na Letišti Leoše Janáčka Ostrava předvede ,,v praxi" dynamickou ukázku zásahové jednotky SON společně se zahraničními kolegy. Nebudou chybět také ukázky speciálně vycvičených psů či technologických vozidel.

Návštěvníci tradiční akce toho samozřejmě uvidí daleko více, nabídka bude letos totiž zvlášť rozmanitá a můžeme říct, že si každý přijde na své.Tagy článku