Na nová bojová vozidla pěchoty čekají zatím vojáci marně. Zprovoznili si staré, aby bylo na čem cvičit

Na nová bojová vozidla pěchoty čekají zatím vojáci marně. Zprovoznili si staré, aby bylo na čem cvičit
Autor fotografie: Chmee2, CC BY-SA 3.0 |Popisek: BVP-2
12 / 03 / 2021, 07:30

Vojáci zatím nemají k dispozici nová bojová vozidla pěchoty v rámci tendru, který je neustále zpožďován, nicméně mechanici ze 142. praporu oprav Klatovy pilně pracovali několik měsíců na tom, aby zprovoznili stará BVP-2.

Obstarožní BVP-2 ležící dlouho zaprášená ve skladech našla své uplatnění. Vojáci ze 142. praporu oprav Klatovy se před několika měsíci rozhodli, že uvedou 15 BVP-2, které jsou staré více než 30 let, do provozu, aby bylo na čem cvičit. Během šesti měsíců práce se ,,dílo" zdárně podařilo a na 15 kusech BVP-2 lze opět provádět výcvik. Opravená vozidla poputují k 74. mechanizovanému praporu v Bučovicích.

Dílenští specialisté z 142. praporu oprav Klatovy se nesoustředí jen na zprovoznění starých BVP-2, ale jejich rukama procházejí i Pandury, vozy Iveco či Land Rovery. Klatovští mechanici však umí i úspěšně zrenovovat historickou techniku.

O to více zamrzí, že vojáci dosud nemají k dispozici techniku novou v podobě moderních BVP. Tendr na 210 nových BVP za 53 miliard korun stále probíhá a nabral již značné zpoždění, k němuž nyní přispěla i pandemie koronaviru. Kvůli ní se musely přesunout testy funkčních vzorků na konec dubna. V platnosti je stále informace, že smlouva s vybraným dodavatelem má být podepsána v druhé polovině roku, i když se tak mělo stát již v roce 2019.

Tagy článku