Na ruské tanky na Ukrajině se chystá další německá kočka, hlavní bitevní tank Panther KF51

Na ruské tanky na Ukrajině se chystá další německá kočka, hlavní bitevní tank Panther KF51
Autor fotografie: Redakce/Filip Klasna|Popisek: Panther KF51
10 / 02 / 2023, 08:30

Německý výrobce zbraní Rheinmetall jedná s Kyjevem o dodávkách svých nejmodernějších tanků a nevylučuje možnost vytvoření závodu na jejich výrobu na Ukrajině.

Generální ředitel skupiny Armin Papperger to podle agentury Ukrinform řekl zpravodajskému serveru Handelsblatt. "Jednáme s Kyjevem o exportu tanku Panther," prohlásil Papperger. Poznamenal, že Ukrajina projevila zájem i o nové bojové vozidlo pěchoty Lynx. Právě Lynx a Panther jsou podle něj v současnosti nejvyspělejší bojová vozidla pěchoty a hlavní bojové tanky.

V současné době existuje pouze předváděcí model tanku Panther, který německá společnost ukázala na loňském veletrhu Eurosatory. Papperger však slibuje dodávky produkčních tanků za 15 až 18 měsíců. Tanky by se podle něj mohly vyrábět v Německu nebo v Maďarsku.

Papperger zároveň nevyloučil, že by v budoucnu mohla být výroba na Ukrajině. "Jsme připraveni zřídit výrobní závod Pantherů také na Ukrajině," řekl Papperger s tím, že to bude možné po skončení války a získání potřebných povolení od federální vlády.

Nezbytným postupem je schválení federální vládou. Papperger odhadl šance na získání povolení jako dobré. "Ukrajina musí tuto válku vydržet, a až to skončí, země bude potřebovat bezpečnost," řekl.

Rheinmetall odhalil hlavní bitevní tank Panther KF51 na výstavě v Paříži loni v létě a propagoval jej jako nejvýkonnější bojový tank na světě. Pokud bude rozhodnutí schváleno, stane se Ukrajina prvním zákazníkem tohoto moderního stroje.

Systém je vyzbrojen 130mm kanónem Rheinmetall Future Gun Systém (FGS) s hladkým vývrtem a systémem automatického nabíjení, jenž poskytuje Pantheru výhodu proti všem zbraním na bojišti a je mnohem výkonnější než současné 120mm kanóny. Podle výrobce má kanon až o 50% větší dostřel a mnohem vyšší rychlost nabíjení díky automatizovanému systému. Tank je schopen vést boj s více cíli najednou.

Kanón doplňuje koaxiální kulomet a dálkově ovládaná zbraňová stanice. Vozidlo má pasivní, reaktivní a aktivní ochranu. Můžeme jen předpokládat, že vlastní, zcela nový systém Top Attack Protection Systém (TAPS) na ochranu proti útoků shora byl částečně ovlivněn i stávající válkou na Ukrajině, kde se zřetelně ukázala neschopnost bránit se před útoky shora.

KF51 Panther disponuje ochranou z boku i shora. Inovativní systém umožňující tříčlenné osádce ovládat všechny systémy z libovolné pozice. V plánu je i úplné dálkové ovládání. Tank má integrovaný UAS (bezpilotní prostředek). Dojezd činí 500 km. KF51 Panther může být bez úpravy přepravován na standardních vagónech.

Panther je navržen podle digitální architektury splňující standard NGVA. To je klíčový faktor pro budoucí podporu rozhodování a automatizační systémy. Byť nově vyvíjený evropský tank MGCS i ruský T-14 ARMATA i mnohá jiná bojová vozidla se kloní ke konstrukci s bezosádkovou věží, Rheinmetall pro Panther zvolil klasickou konfiguraci.

Zdroj: ukrinform.net, Rheinmetall, Tactical report

Tagy článku

-->