Na Slovensku byly rozmístěny protiletadlové systémy Patriot – slovenské S-300 mohou zamířit na Ukrajinu

Na Slovensku byly rozmístěny protiletadlové systémy Patriot – slovenské S-300 mohou zamířit na Ukrajinu
Autor: Bundeswehr/Francis Hildemann|Popisek: Systém Patriot německého Bundeswehru
22 / 03 / 2022, 13:00

Podle zveřejněných informací Slovensko, jež stejně jako Polsko, se intenzivně orientuje na zbraňové systémy z USA. Na jeho území byly nyní rozmístěny systémy Patriot z Německa a Holandska, a to v rámci posilování východního křídla NATO. Pokud by se Slovensko se systémy seznámilo a zvažovalo jejich pořízení, v tom případě vyřadí své S-300, jež by mohly být darovány nebo prodány Ukrajině. Faktem je, že S-300 stárnou, takže byť se jedná o vynikající systém, jejich životnost se blíží ke konci. K dodávkám systémů PVO Ukrajině by mělo přistoupit Bulharsko, Rumunsko, Polsko nebo Řecko.

S-300 je vhodná pro kruhovou objektovou ochranu, kdežto PATRIOT je sektorový systém, tedy zaměřený určitým směrem. S-300 je odpálena vzhůru, kdežto PATRIOT šikmo určitým směrem, avšak směrové přenastavení odpalovacího zařízení je velmi rychlé. Sytém je též určen pro boj v podmínkách REB (EW), tedy radioelektronického boje a je odolný vůči rušení, respektive zasahuje i letouny EW.

Optimální dosah na letouny je ve vzdálenosti 70-110 km, minimální je 60 m a maximální do výšky je až 24 km. Systém musí pracovat v sestavě, což znamená přepravník s odpalovacími kontejnery, vyhledávací/naváděcí radar a řídící středisko. Samozřejmě v polních podmínkách jsou nezbytné elektrocentrály a technické zabezpečení.

V jedné baterii PVO PATRIOT je obvykle 8 odpalovacích zařízení, ale kapacita může být i zdvojnásobena. Schopnost je sledovat až 100 cílů a navádět střely na 9 z nich. Systém je korporátním produktem, takže na výrobě se podílí firmy, RAYTHEON, MARTIN MARIETTA a THIKOL.

Střely jde odpalovat i dálkově, takže je vybudované palebné postavení, ale obsluha je ve vzdálené pozici, což chrání její životy při protipalbě. Odpalovací kontejnery jsou víceúčelové, což znamená, že je lze použít vícenásobně, nikoliv vystřelit a zahodit. Přebití ale trvá zhruba 45 minut, pokud jsou plněny všechny 4 odpalovací kontejnery. Doba je dána hmotností střely, což je 902,7 kg a délkou 5.3 m.

Rychlost střely je cca 2M, a její cena 600 000 USD. Ale přepočítávat cenu zbraně na cenu životů nejde. Bojová hlavice má 90.7 kg, takže jednoznačně zničí vzdušné cíle, avšak toto není prostředek boje proti UAV.

Zdroj: www.military.cz a vlastní analýza

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace