Na Slovensku nahradí dosluhující Migy F16 nebo Gripeny

Na Slovensku nahradí dosluhující Migy F16 nebo Gripeny
Autor fotografie: redakce|Popisek: Jas 29 Gripen
10 / 02 / 2018, 11:30

Slovenské ministerstvo obrany připravuje dlouhodobé a systémové řešení zabezpečení vzdušného prostoru. Nyní ministerstvo obrany přišlo s prohlášením, že hodlá nahradit zastaralé stroje MiG29. Nyní se v rámci transparentního rozhodování diskutuje a výběr se zužuje na Gripeny nebo americké F16.

Slovenská armáda, v jejíž výzbroji je mimo jiné funkčních 10 kusů MiG 29AS a dva kusy MiG 29UBS, vstoupila v roce 2004 do NATO. Tyto stroje již nesplňují požadavky pro současnou situaci. Nyní se vláda rozhodla pro obnovu své vzdušné obrany. Podle vyjádření ministra obrany Petera Gajdoše probíhá celý proces výběru nových strojů od začátku transparentně.


Proces výběru byl oznámen veřejnosti s tím, že je potřeba najít technicky a ekonomicky nejvýhodnější nabídku pro výběr letadel. Ty by podle předpokladů měly vydržet ve výzbroji desítky let. Z toho důvodu nehodlá ministerstvo výběr uspěchat. Návrh nové koncepce zabezpečení vzdušného prostoru bude vládě předloženo nejdříve v polovině tohoto roku. Součástí tohoto materiálu mají být podrobné analýzy s vyčíslením nákladů spojených s nákupem a zabezpečením potřebné infrastruktury.

Psali jsme: JAS-39 Gripen vs ruský SU-35: podívejte se kdo s koho


V současné době se vedou jednání s americkými i švédskými zástupce. Přicházejí tedy v úvahu zejména dva stroje. Švédský JAS 29 Gripen, které má ve výzbroji i česká armáda. Druhým zvažovaným strojem je americká F16. O nákupu nových nadzvukových letadel ruského typu neuvažovalo a do budoucna ani neuvažuje, uvádí se v prohlášení na stránkách slovenského ministerstva obrany.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.