Na Ukrajině padají jako hrušky. Rusko svírají obavy o jeho drahý bitevní vrtulník Ka-52, proto mění taktiku

Na Ukrajině padají jako hrušky. Rusko svírají obavy o jeho drahý bitevní vrtulník Ka-52, proto mění taktiku
Autor fotografie: Anna Zvereva, (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Ka-52
07 / 03 / 2023, 14:00

Pokud Rusko mělo na začátku války na Ukrajině obavy o svůj bitevní vrtulník Ka-52 Alligator, byly postupně potvrzeny. Ukrajině se podařilo sestřelit od začátku války několik stovek nepřátelských vrtulníků, mezi nimi i proslulých ruských Alligatorů. Nicméně Rusko se rozhodlo změnit taktiku tak, aby minimalizovalo jejich ztráty.

24. února 2022, první den útoku, ztratilo ruské letectvo 6 bitevních vrtulníků (Rusko nasadilo na ukrajinské bojiště mimo jiné i Mi-24), z toho 2 Ka-52. Něco, s čím Rusové s největší pravděpodobností nepočítali. Ztráty zahrnují kromě Ka-52 rovněž Mi-24 a Mi-28. Ukrajinské ministerstvo obrany uvedlo, podle kterého ztratil nepřítel 287 vrtulníků celkem. I když se nedá z tohoto údaje vyčíst, jaké ztráty utrpěly ruské bitevní vrtulníky, přece jen je určitým indikátorem, že se Ukrajině na ,,protivzdušné frontě" daří.

Současně se tak začaly vynořovat otazníky, proč ke zvýšeným ztrátám v ruských řadách vlastně dochází. První důvod je nasnadě a jmenuje se přenosný protiletadlový komplet velmi krátkého dosahu - MANPADS, systémy, které byly dodávány západním společenstvím Ukrajině. Komplety se ukázaly být jako velmi efektivní zbraňový prostředek nejen proti vrtulníkům letícím v nízké výšce. Zaznamenán byl i sestřel vrtulníku systémem Javelin.

S tím souvisí operační určení vrtulníků Ka-52. Ty mají být především postrachem nepřátelských tanků a podporovat také pěchotu odpalováním protitankových naváděných střel z relativně blízké vzdálenosti, což z činí z Ka-52 terč pro ručně odpalované rakety i hlavňové zbraně jako kulomety. Zpětný ráz řízených i neřízených střel stejně jako kanonové výzbroje nemá zásadní vliv na let vrtulníku. Spíše operátor žádá pilota k zpomalení aby ,,zaklíčoval" cíl. A to je letová fáze těsně před odpalem a chvilku trvá znovunabrání rychlosti.

Rusko se tedy snaží ve světle výše uvedených faktů změnit taktiku tím způsobem, aby pokud možno zredukovalo ztráty svých výkonných, ale současně drahých bitevních vrtulníků Ka-52. V první řadě ruské velení omezilo pronikání těchto strojů hlouběji do ukrajinského vzdušného prostoru. Podle dostupných informací stroje jako Ka-52, Mi-28 či Mi-24 operují v současné fázi války zřídka za ukrajinskými liniemi.

Další opatření pak představuje větší či robustnější podpora úderům proti ukrajinským dronům a dělostřelecké palbě, aby byly bitevní vrtulníky nasazené do vzduchu lépe chráněny a mohly být v boji efektivnějšími, čili smrtonosnějšími prostředky. Opevnění a další formy zabezpečení určené k ochraně vrtulníků na předsunutých základnách byly rovněž zbudovány.

I přes tyto i jiné přijaté kroky z ruské strany se nelze ztrátám strojů Ka-52 i jiných bitevních vrtulníků na Ukrajině vyhnout. Nepřítel na začátku konfliktu nevyřadil protivzdušnou obranu, jak si předsevzal, která naopak pracuje zatím efektivně. Ukrajina navíc požaduje dodávky účinných protivzdušných kompletů, projevila zájem i o Iron Dome, a Izrael nevylučuje, že obráncům před ruskou invazí tento systém pošle. Pokud by se tak stalo, Rusko by pravděpodobně počítalo vyšší ztráty nejen svých bitevních vrtulníků Ka-52.

Zdroj: Eurasian Times
Tagy článku