Na Ukrajinu zamíří z USA přes 500 dronů a další raketomety HIMARS

Na Ukrajinu zamíří z USA přes 500 dronů a další raketomety HIMARS
Autor fotografie: foto: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: HIMARS
25 / 07 / 2022, 11:00

Bílý dům poskytne podle pátečního prohlášení Ukrajině 580 bezpilotních letounů Phoenix Ghost a pět vysoce mobilních dělostřeleckých raketových systémů (HIMARS), a to v rámci nejnovějšího bezpečnostního balíčku na pomoc v boji proti Rusku.

Mluvčí Rady Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby rovněž potvrdil, že američtí představitelé zahájili jednání o možném pořízení letadel pro ukrajinské piloty v rámci dlouhodobého partnerství s Amerikou. Uvedl však, že tento záměr pravděpodobně nepřinese pro ukrajinské vzdušné síly žádné krátkodobé změny:

"Bílý dům provádí předběžný průzkum proveditelnosti potenciálního poskytnutí stíhacích letounů Ukrajině, ale nebude to něco, co by byli schopni realizovat okamžitě. Integrace a provozování jakéhokoli typu letounu, zejména pokročilého stíhacího letounu, zahrnuje komplexní systémy a zbraňové schopnosti, a to je obtížný úkol. Takže to není něco, co by se stalo v dohledné době," řekl Kirby.

Vyjádření Bílého domu však potvrzuje komentáře vysokých představitelů amerického letectva ze začátku tohoto týdne, že budou spolupracovat s ukrajinskými představiteli na přechodu jejích vzdušných sil od starších ruských stíhaček MiG a Suchoj k modernějším letounům západní výroby. Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj opakovaně prohlásil, že jeho země, aby mohla čelit ruským vzdušným silám, potřebuje modernější stíhačky, jako jsou F-15 a F-16.

Bezpilotní letouny a vysoce mobilní dělostřelecké raketové systémy M142 neboli HIMARS jsou součástí již 16. balíčku vojenského vybavení, který na Ukrajinu Spojené státy posílají. Kirby uvedl, že celkově Bílý dům od začátku bojů v únoru schválil transfery zbraní v hodnotě více než 8,2 miliardy dolarů. V příštích týdnech obdrží ukrajinské síly více než 20 systémů HIMARS, včetně příspěvků z Velké Británie a Německa.

Raketomet má dosah více než 80 km a ukrajinští představitelé jej označili za klíčový nástroj k zastavení ruských pokusů o další postup do jejich země. Defense News zmiňuje vysoce postaveného amerického vojenského představitele, který uvedl, že dovednost ukrajinských sil při používání kolové platformy HIMARS zabránila tomu, aby je ruské síly zničily:

"Všechny HIMARSy jsou i nadále skutečně Rusům trnem v oku a nadále ničí cíle související s velením a řízením, municí, logistikou, oblastmi podpory – to vše má velmi významný vliv na schopnost Rusů vést útočné operace," uvedl.

Tento týden však ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov uvedl, že ukrajinská armáda by potřebovala nejméně 100 zbraňových systémů dlouhého dosahu, aby mohla vést proti ruským silám účinnou protiofenzívu.

Bezpilotní prostředek Phoenix Ghost je tzv. vyčkávací munice, loitering ammunition, neboli populárně kamikaze dron, který byl vyvinut americkou armádou speciálně pro Ukrajinu. Nejnovější dodávka by více než zečtyřnásobila ukrajinský arzenál těchto dronů.

video: youtube

Zatímco systémy HIMARS by byly čerpány z amerických vojenských zásob, Pentagon plánuje nákup dronů z prostředků Iniciativy pro podporu bezpečnosti Ukrajiny (Ukraine Security Assistance Initiative). Vysoký počet dronů může znamenat stabilitu dodávek, které by mohly být zahájeny v srpnu a zajistily by ukrajinským silám dlouhodobě nepřetržité zásobování. Kirby současně uvedl, že v nadcházejících měsících se očekává oznámení další bezpečnostní pomoci Ukrajině:

"Rusko pokračuje ve smrtících úderech po celé zemi, na obchodní centra, obytné domy, zabíjí nevinné ukrajinské civilisty. Tváří v tvář těmto zvěrstvům se prezident Biden jasně vyjádřil, že budeme pokračovat v podpoře ukrajinské vlády a jejich lidu tak dlouho, jak to bude nutné."

Zdroj: Defense News

Tagy článku

-->