Nabídl Lockheed Indii stíhačky F-35, nebo ,,jen" F-16?

Nabídl Lockheed Indii stíhačky F-35, nebo ,,jen&quote; F-16?
Autor fotografie: Lockheed Martin|Popisek: F-35
23 / 01 / 2018, 16:00

V některých světových médiích se objevila informace, že Lockheed nabídl Indii letoun páté generace F-35. Podle jiných informací, citovaných dalšími médii, však Lockheed nabídl Indii pouze stroje F-16. Indie plánuje nahradit 200 zastaralých Migů novými moderními stroji.

Indický server thehindu.com již před časem uvedl, že USA vyslaly signál, že jsou připraveny ,,sdílet" nejmodernější zbraňové systémy s Indií včetně letounu páté generace F-35. Americký server ibtimes.com pak výslovně napsal, že Lockheed plánuje vyrábět F-35 v Indii.

psali jsme: F-35: Při souboji na dálku ho neuvidíš a umřeš, nablízko ho sice uvidíš, ale umřeš taky

Nicméně například server The Economic Times uvedl, že Lockheed Martin navrhl vyrobit na zakázku ,,pouze" stíhací letouny čtvrté generace F-16 v Indii.

K nepřehlednosti situace přispěl i sám viceprezident pro business development Lockheedu Vivek Lall, který v interview pro agenturu Press Trust of India (PTI) uvedl protichůdná vyjádření. Nejprve prohlásil, že Lockheed chce nabídnout upravené F-35 pro Indii, posléze však v rozhovoru řekl, že hovořil ,,jen" o F-16. Lall pak prohlásil, že Lockheed plánuje představit dvě nová slova do ,,lexikonu" výroby mezinárodního stíhacího stroje - ,,Indie" a ,,exkluzivní".

psali jsme: První japonský stíhač F-35A je na světě

Viceprezident pro business development ještě dodal, že produkce indického špičkového stíhacího stroje je něčím, co nebylo nikdy žádným výrobcem letadla představeno.

Pravděpodobné je podle dostupných informací však spíše to, že v Indii se bude vyrábět ,,jen" F-16 . Lockheed totiž podepsal již dříve s indickou společností Tata Group dohodu o relokaci výroby F-16 právě v Indii. Je však  podle dalších odborných serverů možné, že F-16 může sloužit jako jakási ,,vábnička pro Indii, která může později vést skutečně k pořízení F-35.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Technologie  - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: ibtimes.com, economictimes.indiatimes.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.