Ruská sebereflexe? Jaderné monstrum Nachimov třídy Kirov 26 let rezaví v docích

Ruská sebereflexe? Jaderné monstrum Nachimov třídy Kirov 26 let rezaví v docích
Autor fotografie: USN / Public domain |Popisek: Jaderný raketový křižník Admirál Nachimov
29 / 06 / 2024, 19:00

V Krondštatu probíhá Mezinárodní přehlídka námořní obrany Fleet-2024 s nádechem likvidace Černomořské flotily ze strany Ukrajinců. Ohlasy pozitivně nevypadají a zbyla jen nostalgie po SSSR.

Ruský Svobodný tisk hned zpočátku článku zmiňuje, že první zpráva z mezinárodní vojenské přehlídky „Fleet 2024" byla smutného charakteru. Místo obvyklých povinných lehce pozitivních reakcí je zjevná kompletní deziluze a beznaděj. Celá šaráda by měla být demonstrací technického potenciálu Ruska a reklamou na jejich konstrukce lodí, jenže tentokráte již asi skutek utek. Jedna z prvních zpráv proto hned byla negativní. Modernizace a dokončení oprav jaderného raketového křižníku Admirál Nachimov se opět odkládá. Nejbližší návrat se chytá v roce 2026 a původní termín byl 2020.

Trudná historie ruského Nachimova

 

Jen pro informaci je nutné vysvětlit, že neužívání některých součástí lodě neznamená neprovádění jejich oprav. Loď totiž jako celek podléhá zubu času a péče o stojící Nachimov vyjde na velké množství peněz. Loď vstoupila do služby před 36 lety (v prosinci 1988) ještě v časech Sovětského svazu se jménem Kalinin a v roce 1992 po rozpadu SSSR přijala jméno Admirál Nachimov. Stala se vlajkovou lodí svojí třídy, dnes již třídy Kirov. Nutno podotknout, že z počátku vyvolala v Američanech šok. S jaderným pohonem, výzbrojí a výtlakem 28 000 tun vyvolával Nachimov obavu v řadě ohledů. 

Petr Veliký

Američané již v té době měli zkušenost s potápěním vlastních lodí, při kterých se vyskytly dost velké potíže. Moderní konstrukce odváděly své. I když je Nachimov třikrát menší, bylo jim jasné, že se jedná o nadstardandně velké plavidlo s výbornými parametry, které nelze podcenit. Na přídi má Nachimov osm vertikálních odpalovacích zařízení raket země-vzduch SA-N-9, dvacet protilodních P-700 Granit, dvanáct protivzdušných SA-N-6 Grumbie, tři protiponorková a protitorpédová zařízení, deset torpédometů ráže 533 mm a šest bodových obranných systémů Kaštan. Na palubě navíc disponuje třemi vrtulníky Ka-27 Helix. Plavidlo má tedy výzbroj, jakým se soudobě nemůže pyšnit žádná jiná loď na světě. 

Jenže historie Nachimova je velmi smutná. V Jelcinových dobách opravdu nebyly peníze a v letech 1992 až 1997 vytrvale kotvila loď v Severomorsku. Následně byl Nachimov dopraven do Severodvinsku, který se specializuje na stavbu a opravy jaderných ponorek, kde je dodnes. V roce 2008 začala vykládka jaderného paliva a pak až o osm let později začala demontáž starého vybavení, instalací a potrubí. Ruský server, ale pochybuje, že i datum 2026 bude konečné. Rusko prakticky vůbec nemá kapacity na stavbu a opravy velkých hladinových lodí. Není totiž schopno opravit ani svou jedinou letadlovou loď Admirál Kuzněcov. 

Nachimov jako Putinův skanzen 

 

Finance ruského námořnictva jsou pouze na jaderné ponorky a malé hladinové lodi. A to již nepochybně i v souvislosti s konfliktem na Ukrajině, kde už bylo potopeno několik větších hladinových lodí včetně vlajkového křižníku Moskva. Ukrajina jako celek se proto ukazuje jako velmi drahá operace. Podobný osud sdílí i sesterská loď Petr Veliký. Na opravu prostě nejsou kapacity a finance, i když se pro lodě počítalo s výkvětem ruských raket, hypersonických Zirkonů, Onyxů a Kalibrů. Rusové původně očekávali, že kolem obou křižníků budou tvořit skupiny útočných lodí. Jenže z výstavy zaznívá jen nekonečný pesimismus. 

Když se v Rusku kvůli nákladům na opravu Petra Velikého začalo mluvit o jeho vyřazení, vyvolalo to bouři a informace byly dementovány. Nejde však jen o ně. Ruský list zmiňuje stavbu dvou fregat třídy Admirál Gorškov, jejichž trupy byly položeny v roce 2019 a je kolem nich také ticho. Došlo k odvolání manažerů loďařských společností, a přestože Putin v roce 2014 avizoval výstavbu hladinového loďstva, nic se neděje. Navíc konkurent Ruska, Čína, se blíží k počtu pěti set lodí včetně tří letadlových s tím, že do roku 2030 jich má být šest. Ruské námořnictvo čím dál více připomíná jen navoněnou bídu.

 

Tagy článku

-->