Nahradí nakonec sovětské letouny v polském letectvu přece jen F-35?

Nahradí nakonec sovětské letouny v polském letectvu přece jen F-35?
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: F-35
26 / 04 / 2019, 14:00

Podle serveru theaviationist.com to vypadá, že se rýsuje varianta, podle které by zastaralé stíhače MiG-29 a Su-22 v polském letectvu nahradil americký letoun 5. generace F-35.

Polsko v současné době hledá nejvhodnějšího dodavatele na nový moderní stíhač. To, že by Polsko mohlo nakonec zvolit nakonec americkou variantu, naznačilo několik indicií. Šéf kanceláře pro letouny F-35 v Pentagonu Mathias Winter začátkem dubna v Kongresu prohlásil, že stroje F-35 by mohly být prodány do více států, mimo jiné jmenoval kromě Španělska či Rumunska právě Polsko.

V únoru 2019 pak schválilo v rámci pořízení nových letounů polské ministerstvo obrany dokument nazvaný Plán technické modernizace a ministr obrany Mariusz Błaszczak během představení plánu hovořil o tom, že nákup letounů páté generace je prioritou, byť nejmenoval přímo F-35. 17. dubna sám polský prezident Andrzej Duda vyjádřil naději, že země pořídí právě letouny F-35, které nahradí zastaralé stroje sovětské éry MiG-29 a Su-22, aby podle Dudy mohlo Polsko provozovat nejlepší letouny, které jsou v současné sobě na světě k dispozici.

Jestliže by se Polsko rozhodlo nakonec pro americké stíhače,  stroje by mohlo podle zástupců Lockheedu převzít nejdříve v roce 2024, pokud by byl kontrakt podepsán nyní. Na druhou stranu jsou zde i jiní zájemci než Lockheed se svým F-35, což je pro Polsko nopak nejdražší řešení: Švédský Saab má nabízet JAS-39E/F Gripen, Boeing F/A-18E/F Super Hornet a možná i F-15E Strike Eagle a ve hře má být také evropský Eurofighter Typhoon.

Polsko chce vybrat nové víceúčelové stíhací stroje vybrat do roku 2020, a tak je na rozhodnutí ještě čas. Vzhledem k tradičně dobré vojensko-technické spolupráci Polska a USA, nadstandardním vztahům a ,,přímluvy" nejvyšších polských politických činitelů, však má velmi slušné šance právě F-35. 

 

Zdroj: theaviatonist.com

Tagy článku