Nakoupí americké letectvo až 220 neviditelných bombardérů B-21 Raider?

Nakoupí americké letectvo až 220 neviditelných bombardérů B-21 Raider?
Autor fotografie: US Air Force Commons|Popisek: B-21 Raider
05 / 07 / 2020, 13:00

V aktuálním návrhu rozpočtu pro obrannou politiku pro rok 2021 dochází k přesunu položek financování programu B-21 z účtů pro výzkum a vývoj do nákupu.

To znamená, že by mohlo začít docházet k navyšování výrobní činnosti nového stroje, který má nahradit starší stroje B-2 a B-1B. Letectvo hodlá objednat minimálně 100 B-21. Velitel Air Force Global Strike Command generál Timothy Ray řekl, že letectvo bude potřebovat nejméně 220 bombardérů, aby dokázala čelit dalším hrozbám. To by znamenalo rekordní navýšení počtů tohoto stroje.

V červenci 2019, náčelník generálního štábu letectva Stephen Wilson uvedl, že první Raider by mohl vzlétnout asi za „863 dní“, což by znamenalo prosinec 2021.

Randall Walden, který vede program B-21, prohlásil loni v říjnu, že zmíněný časový rámec byl „nejčasnějším“ předběžným datem, ale podle serveru Breaking Defense k prvnímu letu dojde pravděpodobně později. B-21 prošel kritickým návrhem v roce 2018 a Northrop již zahájil výrobu na prvním letadle. V loňském srpnu navštívily společnost Northrop v Palmdale Defence News a další obranná média a pozorovala výstavbu nových zařízení, téměř jistě spojenou s vývojem nového bombardéru.

Walden v říjnu odmítl upřesnit, kdy první B-21 vyjede z výrobní linky, ale uznal, že některé „velké části“ jsou již ve fázi výstavby.

420. letová testovací peruť na základně Edwards Air Force Base v Kalifornii byla znovu aktivována na začátku tohoto měsíce, aby provedla všechny pozemní a letové zkoušky B-21 Raider, včetně prvního letu. 

 

Zdroj: Defensenews.com

Tagy článku