Nakoupíme 76 letounů Su-57 před rokem 2028, mají nejlepší bojové vlastnosti, prohlásil ruský prezident Putin

Nakoupíme 76 letounů Su-57 před rokem 2028, mají nejlepší bojové vlastnosti, prohlásil ruský prezident Putin
16 / 05 / 2019, 14:00

Ruský prezident chce nakoupit více letounů 5. generace Su-57. Je přesvědčen, že letectvo bude mít k dispozici 76 letounů Su-57 před rokem 2028.

Ruský prezident prezident Vladimir Putin řekl, že 76 letounů 5. generace Su-57 bude pro letectvo nakoupeno před rokem 2028. Zároveň podle něho bude podepsán příslušný kontakt na dodání strojů v blízké budoucnosti. 76 letounů Su-57 má stát ruskou kasu zhruba 170 miliard rublů (asi 60 miliard Kč).

Ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že výrobci snížili cenu za Su-57 včetně vybavení o 20%, což poskytuje příležitost jich nakoupit více. ,,Shodli jsme se na tom, že koupíme 76 letounů Su-57, aniž by došlo ke zvýšení v cen v tomto mezidobí," prohlásil v této souvislosti Putin. Ten také dodal, 76 letounů Su-57 bude vybaveno moderními ničivými zbraněmi a bude jim poskytnuto adekvátní zázemí v podobě pozemní infrastruktury.

,,Víceúčelové letouny Su-35 a Su-57 jsou ve finálních fázích testování," řekl dále Putin s tím, že jejich bojové charakteristiky jsou nejlepší na světě. Ruský prezident současně prohlásil, že do roku 2028 je nezbytné, aby byly tři letecké pluky ruských vzdušných sil přezbrojeny právě letouny Su-57.

I když trápí Su-57 chronické technické a další potíže, nebrání to tomu, aby Rusko dalo najevo, že je připraveno dodat tyto stroje například Turecku, pokud mu bude ze strany USA zablokován k ,,jejich" letounům F-35. Podle serveru Global Times je Rusko navíc připravené nabídnout letoun 5. generace Su-57 i Číně. Ta nedávno převzala dodávku 24 letounů Su-35 a podle ředitele pro mezinárodní spolupráci společnosti Rostec Viktora Kladova se má během dvou následujících let rozhodnout, zda pořídit další tyto stroje, nebo koupí právě letoun 5. generace.

Kromě pořízení většího počtu letounů Su-57 se chce Rusko také soustředit na posílení své vrtulníkové flotily. Počítá se s tím, že letectvu bude do roku 2028 dodáno 100 strojů Mi-28NM a 114 bitevních vrtulníků Ka-52.

 

Zdroj: TASS

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace