Nákup BVP se nestihne, řešením může být nákup vláda-vláda - vyšší podíl průmyslu je správně, shodli se poslanci Bartošek a Růžička

Nákup BVP se nestihne, řešením může být nákup vláda-vláda - vyšší podíl průmyslu je správně, shodli se poslanci Bartošek a Růžička
Autor: foto: redakce|Popisek: Jan Bartošek (KDU-ČSL), Pavel Růžička (ANO)
12 / 05 / 2021, 11:00

Ve včerejších Událostech a komentářích České televize zazněla řada důležitých výroků na téma probíhajícího nákupu pásových bojových vozidel pěchoty. Do debaty byli přizváni dva poslanci sněmovního výboru pro obranu. Pavel Růžička z vládního hnutí ANO a Jan Bartošek z KDU-ČSL. Svým vystupováním potvrdili, že ve Výboru pro obranu panuje na obecných zásadách přístupu k zásadním otázkám obrany shoda, což je povzbuzující. Shodli se ve skeptickém pohledu na schopnost Ministerstva obrany dotáhnout tendr k podpisu do voleb, a shodli se i na možném východisku.

Důležitou otázkou tendru na pásová BVP byl od začátku termín podpisu smlouvy, a s blížícími se volbami do poslanecké sněmovny je diskutován stále více. Výbor pro obranu již v březnu odmítl Ministerstvem obrany představený harmonogram finalizace zakázky jako nereálný, a na tomto se za bezmála dva měsíce podle slov obou poslanců nic nezměnilo.

Pavel Růžička (ANO) uvedl, že podle jeho názoru zakázku do konce volebního období určitě stihnout nelze. Možná se to může podařit do konce roku. Podobně Jan Bartošek (KDU-ČSL) řekl, že dokončení akvizice do voleb je sice jeho zbožné přání, ale při pohledu na kroky vlády je vůči ní nedůvěřivý a nevěří, že projekt zvládne dokončit, což jej "velmi mrzí". Za jeden z hlavních důvodů současného zdržení označil ztrátu tří měsíců v důsledku složitých jednání o deseti a posléze pěti miliardách, které vláda vzala z obranného rozpočtu podle komunistického návrhu. Výbor pro obranu podle jeho slov, a to zdůraznil i Pavel Růžička, v této věci Ministerstvo obrany plně podporoval. Ale premiér Babiš to podle Jana Bartoška nevnímal jako svou prioritu.

Na přímou otázku moderátora, zda lze v této fázi změnit způsob nákupu BVP a vybrat dodavatele přímo, jednoznačná odpověď nepadla, ale oba poslanci se shodli na výhodnosti nákupu formou vláda-vláda (G2G) jako na obecném východisku. Podle Jana Bartoška tato forma akvizice umožňuje zrychlit celý proces: "Definujeme, co chceme, podepisujeme s vládou, vyzbrojujeme armádu." Podle jeho názoru je třeba jednoznačně zrychlit tempo, protože Česká republika v tomto ohledu zaostává. Dostatek času a prostoru pro vyjednávání o složitých parametrech zakázky poskytuje forma G2G i podle Pavla Růžičky.

Debata se týkala také podílu českého obranného průmyslu na zakázce a role ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, resp. jeho připomínky, podle níž by míra zapojení českých firem měla být vyšší než minimálních 40 %, a že by se nová BVP měla přímo v České republice vyrábět. Podle Pavla Růžičky měla vláda připomínku MPO vypořádat a přístup ministra Havlíčka obhajoval jako podložený a pro Českou republiku výhodný. Co nejvyšší míru zapojení domácího průmyslu do zakázek obecně jako důležitou vnímá i Jan Bartošek, který ovšem postup MPO v tomto konkrétním případě označil za "faul" na zakázce i na obranyschopnosti České republiky. Zatímco Růžička stál spíše na pozici MPO a vyjádřil tím pochopení pro "maďarskou cestu" pořízení BVP, Bartošek hájil názor MO s tím, že ve vypsané zakázce již nelze zásadní parametry za chodu a na poslední chvíli měnit.

Vláda v pondělí vzala informaci MO o změnách v zakázce na vědomí a tendr pokračuje. MO v nejbližších dnech osloví uchazeče výzvou k podání finálních nabídek. Při součtu minimálních lhůt na sebe navazujících kroků podle harmonogramu finalizace zakázky je podpis smlouvy do termínu řádných voleb začátkem října prakticky vyloučen, a to i bez možných zdržení. Tendr jich přitom od jara 2019 viděl již tolik, že zcela hladký průběh v cílové rovince očekává zřejmě málokdo.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace