Sledovaná akvizice 52 samohybných 155mm děl CAESAR od francouzské státní společnosti NEXTER v hodnotě přibližně šesti miliard korun je kvůli "detailní analýze ekonomických dopadů epidemie COVID-19" dočasně pozastavena. Potvrzují se tím informace, že vyjednávání nejsou jednoduchá a představy obou stran se do určité míry rozcházejí. Ministerstvo obrany pozastavuje akvizici v situaci, kdy ji zpochybňují opoziční komunisté, na jejichž hlasování zřejmě závisí schválení státního rozpočtu.
Návrh státního rozpočtu v kapitole Ministerstva obrany uvádí: "vlastní pořízení 155 mm ShD (samohybných děl) je na základě schválených změn plánováno v letech 2022–2026". Pro rok 2021 pak počítá s výdajem půl miliardy korun pro příští rok, s výhledem na 1,26 miliardy v roce 2022, 1,2 miliardy v roce 2023 a zbývající 2,99 miliardy do celkových 5,95 pak po roce 2023.
Psali jsme
Zdá se, že se dělostřelectvo Armády České republiky konečně dočká moderní výzbroje, o jejíž potřebě se hovořilo dlouhé roky. Základem úvah...
„My nevidíme důvody pro některé armádní nákupy, které se netýkají ochrany českých občanů. Pro nás jsou lidé víc než děla nebo vrtulníky,“ prohlásil nedávno předseda KSČM Vojtěch Filip. Strana požaduje, aby celkem deset miliard korun z obranného rozpočtu pro příští rok vláda převedla do rezervy pro boj s pandemií. Zatímco vrtulníky zřejmě myslí víceúčelové a bitevní vrtulníky Venom a Viper, v jejichž případě půjde v příštím roce o výdaj ve výši 2,81 miliardy z celkových 17,57, a smlouva je již podepsaná, u samohybných děl smlouva dosud podepsaná nebyla.
Francouzská společnost NEXTER údajně žádá v rámci jednání o smlouvě zálohu 30 % z celé hodnoty kontraktu již pro rok 2021. To by představovalo výdaj nikoli plánovaných půl miliardy, ale přibližně 1,8 miliardy korun. Přičemž i půlmiliardu komunisté zpochybňují.
S pořízením děl přitom armáda počítá, a významnou je zakázka i pro český obranný průmysl, jakkoli se v uplynulých měsících se spekulovalo nad mírou jeho zapojení do dodávek, ať již samotných děl, následného servisu během životního cyklu nebo výroby munice. Premiér Babiš i ministr Metnar v tomto ohledu ujišťovali, že vláda dělá maximum pro vyjednání co nejlepších podmínek pro české firmy.
Psali jsme
Jednání s francouzskou státní společností Nexter Systems o smluvních a technických podmínkách kontraktu na nákup samohybných 155mm...
Jednání o kontraktu se společností NEXTER pokračují o technických, operačních a smluvních podmínkách. Požadavek dodavatele na vyšší než plánovanou zálohu jde proti snaze Ministerstva obrany platby při těchto velkých akvizičních projektech co možná rozložit do delšího období. Nyní tedy bude vypracována "detailní analýza ekonomických dopadů pandemie" na obranný rozpočet. Je otázkou, jestli se MO takto snaží tlačit na dodavatele, aby ustoupil ze svých požadavků, nebo jestli si otevírá dveře pro ukončení akvizice pro možnost, že vláda komunistickému požadavku ustoupí.
Ministr Lubomír Metnar ve včerejším rozhovoru pro MF Dnes mj. prohlásil, že v případě škrtů v rozpočtu Ministerstva obrany "samozřejmě" odstoupí. Když vyjmenovával projekty, kterých by se armáda musela v případě škrtů vzdát, zmínil terénní automobily (za 400 vozidel plánuje armáda zaplatit v příštím roce 668 milionů), přepravní a logistická vozidla, pásová BVP (MO počítá s výdajem ve výši 4,21 miliardy již v příštím roce, celkem náklady dosáhnou 51,68 miliardy) a protivzdušný systém SHORAD (zde jde o 10 miliard korun s prvními 800 miliony vynaloženými v roce 2022), ale samohybná děla nikoli. Zopakoval, že armáda si modernizaci výzbroje zaslouží.
Tagy