foto: Vestman / Flickr/CV90
Andrej Babiš je proti nákupu F-35 a mluví o Dassault Rafale. Na západě rezonuje digitalizace ozbrojených sil, u nás jen nekonečné dohady kolem AČR s velkými otazníky okolo Pandurů, Leopard 2A4, ale i CV90 a především AI.
Denik.cz píše, že Andrej Babiš by se v případě vítězství ve volbách pokusil přehodnotit nákup F-35 a naznačil zájem o dvoumotorové francouzské Dassault Rafale. Pokud vynecháme nepravděpodobnou možnost zrušení akvizice F-35, opět se dostáváme do klasického bludiště. Pořízení víceúčelových Dassault Rafale je ještě diskutabilnější než F-35 v souvislosti s tím, že celá logistika AČR je v této chvíli orientovaná na JAS 39 Gripen. Pokud změna letadel a nákup F-35 dávají vůbec nějaký smysl, pak je to stealth technologie a špičkové systémy na amerických letadlech.
Andrej Babiš a Dassault Rafale kontra F-35
Těžko říct, jaký smysl by mělo požízení Dassault Rafale, ale je celkem jasné, že pokud ne F-35, pak po všech stránkách stačí zavedené lehké JAS 39 Gripen, kde už navíc Švédsko nabídlo zdarma převedení současných letadel a slušnou cenu při koupi nové letky. Jenže F-35, případně Dassault Rafale, je jen jednou částí mnohem širší problematiky. Podle theaviationist.com Donald Trump definitivně přiklepl Boeingu vývoj a výrobu stíhacího letadla pro vybojování vzdušné nadvlády NGAD pod označením F-47. Jedná se o velmi zásadní krok s dalekosáhlým významem.
Mantra AI a ticho v AČR
Prakticky několik let se spekulovalo o tom, zda má projekt NGAD (F-47) smysl vůbec dotahovat do konce. Cenové náklady jsou astronomické a velmi drahá budou samotná letadla, která mají konečně vystřídat F-15. O kompetentnosti Donalda Trumpa si nemá smysl dělat iluze, ale rozhodnutí zřejmě padlo kvůli tomu, že ani F-35 už aktuálně nedovedou splnit reálné možnosti moderního vojenského letadla a to především v dostatečné datové propustnosti a především integraci AI. A tím se dostáváme k absolutní mantře současnosti, o které se v AČR a na MO ČR snad ani nešeptá.
Leopard 2A4 potřebuje modernizaci
Je zajímavé, že tady není věnována pozornost poměrně důležité informaci, kterou přinesl respektovaný Defense Post. AČR si bude pořizovat pro velení dělostřelectva a průzkumu inerciální navigační systémy INS Advans od firmy Exail. Jejich hlavním úkolem je určování polohy systémů na bojišti. Měly by se integrovat do maxima pozemních bojových vozidel. Pochopitelně obsahují AI. Jenže všezahrnující řídící systém jako je polský Topaz to není. Pořízené Leopardy 2A4 jsou dnes již totálně zastaralé po všech stránkách. Leopard 2A8 je aktuálně technologická špička s novou generací pancíře a APS Trophy. Vše ovšem budou určovat především Leclerc XLR, Abrams M1E3 a Leopard 2A-RC 3.0, jako zásadní upgrade současných Leopardů, a jejich vývoj. Spojení mezi nimi? AI.

CV90 a Pandury s velkým otazníkem
BAE Systems budou do našich CV90 integrovat také systém aktivní ochrany Iron Fist. AČR usoudila, že Pandur II 8x8 už není modernizovatelný a hledá se nové KBVP. A CSG staví Pandur II EVO na původní platformě. Zvláštní. Ale to se řeší jen to nejmenší. Vůbec není řeč o relativně levných C-UAS proti dronům. Protivzdušná obrana se neřeší prakticky vůbec. V tomhle má Andrej Babiš pravdu, měla by na ní být kladen důraz. Protože bez ní nám je aktuálně pozemní technika k ničemu. Ani APS vše nezachrání. Velké množství dronů si s Trophy i Iron Fist poradí. Takže s CV90 i Pandury v jakékoliv verzi. Leopardy 2A8 se svou špičkovou ochranou v kombinaci s APS budou neporovnatelně těžší oříšek. Přesto budou, stejně jako kakýkoliv jiný MBT, potřebovat systémy PVO.
CV90, Leopard 2A8 a F-35 nezaručují AČR vševojskové uskupení
Nemluví se třeba o minometech, antibateriových radarech, nutnosti nakoupit velké možství munice, o personální vyprázdněnosti AČR a už vůbec ne o plné digitalizaci AČR. Leopard 2A4 bude k modernizaci dost drahý, byť je to asi jedniná cesta, protože KNDS nabízí top kvalitu. Do CV90 bude třeba integrovat velké množství systémů o přehledu na bojišti. Vše bude stát obrovské množství peněz, pokud je tu vážně míněná vševojsková armáda. A F-35 je jen menší částí potřebné digitalizace. Přesto náklady na udržitelnost a extrémně drahé americké střely už teď vzbuzují pochyby. A nejhorší je, že kolem AČR není vidět žádná koncepce. A to se AI bude velmi draze integrovat úplně všude.
Tagy