Nákup nových letounů F-15X pro americké letectvo je nežádoucí, píše generál ve výslužbě

Nákup nových letounů F-15X pro americké letectvo je nežádoucí, píše generál ve výslužbě
11 / 03 / 2019, 14:30

Generál ve výslužbě John Michael Loh kritizuje ve svém komentáři na webu defensenews.com nákup letounů F-15X. Podle něho je nákup ,,nerozumný" a také ,,nežádoucí".

Otázka, kolik letounů F-15X zahrnout do amerického vojenského rozpočtu v roce 2020, již stačila vyvolat spory mezi společnostmi Lockheed Martin, který stojí za vývojem letounů F-35 a Boeingu, jenž nabízí F-15X na druhé straně.

Nákup strojů F-15X není zrovna ,,po chuti" americkému generálovi ve výslužbě Johnu Michaelovi Lohovi, který pořízení nejvýkonnější reinkarnace nikdy neporaženého letounu kritizuje. V komentáři, který napsal pro server defensenews.com, uvedl, že nákup letounů F-15X je ,,nerozumný" a ,,nežádoucí". Podle Loha bylo americké letectvo za posledních několik let konzistentní v podpoře letounů 5. generace F-35, nicméně nyní je cílem USAF pořízení celkem 72 stíhačů zahrnující jak stroje F-35A, tak F-15X.

Loh ve svém komentáři dále uvádí, že jsou to letouny F-22 a F-35A, které mohou proniknout nepřátelskou protivzdušnou obranou a nikoliv stroje F-15 a F-16, které podle Loha nejsou schopné tuto obranu prorazit, protože se jejich efektivita časem snižuje. Takže zahrnutí letounů F-15X do rozpočtu pro rok 2020 je podle amerického generála ve výslužbě ,,nepochopitelné" a současně krokem zpět.

Loh ve svém komentáři rovněž připomíná, že vedoucí představitelé amerického letectva by měli najít cestu k tomu, aby se zvýšila roční produkce letounů F-35A se schopností stealth, aby se mohli vypořádat s hrozbami současné doby, které představuje Čína a Rusko. Tohoto cíle však nelze dosáhnout tím, že se nakoupí letouny F-15X bez schopnosti stealth na úkor strojů F-35A, které tuto schopnost mají.

 

Zdroj: defensenews.com

Tagy článku