Nákup víceúčelového vrtulníku pro AČR ve světle aktuálně nejprogresivnějších koncepcí

Nákup víceúčelového vrtulníku pro AČR ve světle aktuálně nejprogresivnějších koncepcí
Autor: flickr.com (public domain)|Popisek: UH-60 Black Hawk
02 / 11 / 2018, 17:00

V článku zabývajícím se vývojem budoucího typu ruského vrtulníku KAMOV, viz.: //www.eurasia24.cz/…/2878-je-tohle-rusky-vrtulnik-bud…mne nejvíce zaujaly informace, které do značné míry potvrzují mé dlouhodobé stanovisko (od okamžiku kdy jsem se touto akvizicí zabýval jako předseda poslaneckého Podvýboru pro akvizice Ministerstva obrany, obchod s vojenským materiálem a inovace AČR k nákupu takzvaných "víceúčelových" vrtulníků pro naši armádu.

KOMENTÁŘ

Tedy fakt, že i Rusko koncepčně vyvíjí koncepci vrtulníkové technologie shodně, jako tak činí USA: "Kamov zamýšlí vývoj průzkumného a úderného vrtulníku kategorie Ka-52 a současně víceúčelového (transport/utility) stroje třídy UH-60 Black Hawk, kdy oba typy budou postaveny na stejném základě a budou sdílet významné množství konstrukčních prvků a technologií. Stejný přístup zvolilo v rámci programů budoucích vrtulníků amerických ozbrojených sil konsorcium Sikorsky".

Tvrdím, že AČR zamýšlená akvizice (nákup) vrtulníku není pouze nákupem "nějaké" vojenské technologie, ale měl by být promyšleným nákupem SYSTÉMU vrtulníkové výzbroje, tedy systému, kde je až 80% náhradních dílů a dalšího příslušenství, zbraňových systémů, způsobu výcviku, logistiky a SW vybavení vzájemně shodné - pro technologie se specificky definovanými, účelem odlišnými schopnostmi, přičemž zároveň kombinace dvou takových specifických technologií ("air to ground"/transport/ a "air to air"/průzkum/úder) vytváří ojedinělou, vysoce efektivní synergii bojových schopností, při současném zachování velmi výhodné variability využití v různých bojových nebo krizových situacích - v ČR včetně potřeb IZS. Samozřejmě nehledě k celkovým "rozumným" nákladům pro daňového poplatníka po celou dobu životního cyklu/cca 30 let (nejen samotný nákup "železa").

 

Autor: Bohuslav Chalupa (bývalý poslanec za ANO)

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace