Náměstek ministra obrany Filip Říha končí. Metnar reagoval na tlak spolustraníků

Náměstek ministra obrany Filip Říha končí. Metnar reagoval na tlak spolustraníků
12 / 02 / 2020, 10:15

Ministerstvo obrany dnes v tiskové zprávě potvrdilo, že náměstek pro vyzbrojování Filip Říha po domluvě s ministrem Lubomírem Metnarem rezignoval na svou funkci.

Ministr obrany Lubomír Metnar odvolal z funkce náměstka pro vyzbrojování Filipa Říhu. Reagoval tím na tlak, který byl na něj v posledních dnech vyvíjen, a to jak ze strany premiéra Andreje Babiše, tak členů Výboru pro obranu, ale i od spolustraníků z ANO, kteří žádali na úterním poslaneckém klubu personální změny ve vedení ministerstva.

Říhovi se pravděpodobně stal osudným nákup pasivních radiolokátorů Věra NG, jejichž cena byla dvojnásobná oproti vládou alokovaných 660 milionech bez DPH. Poslanci hnutí ANO si ale stěžovali na špatnou komunikaci ze strany ministerstva a neúplných podkladech. Na posledním zasedání Výboru pro obranu si člen podvýboru pro akvizice Karel Krejza (ODS) ztěžoval, že se na jednání podvýboru nedostal výše zmiňovaný nákup pasivních radiolokátorů, a to na úkor podstatně levnějších akvizic.

Ještě ostřejší kritiku vyjádřil na posledním zasedání výboru poslanec ANO Pavel Růžička, který se nespokojil s Říhovým vysvětlením kauzy. „Pane náměstku, mě jste osobně nepřesvědčil, je jednoduché takovýmto způsobem smýt ze sebe vinu a říci, my jsme to udělali parádně, jen vy jste to v těch kolonkách nenašli. Potíž je v tom, že nevím, kdy lžete a kdy nelžete,“ poznamenal poslanec a doplnil, že je pro vládního poslance těžké hájit vlastní ministerstvo a rozpočet. „Víte, co je nejhorší? To, že opoziční poslanci mají pravdu – kdybyste byli seriózní, tak byste nám o té zakázce řekli,“ uvedl Růžička.

Na místo po Říhovi bude vyhlášeno výběrové řízení v rámci zákona o státní službě. Do té doby převezme jeho agendu ředitel odboru a řízení Lubomír Koudelka  

Tagy článku