Náměstek pro vyzbrojování a akvizice MO Koudelka: snažím se navázat na práci náměstka Říhy

Náměstek pro vyzbrojování a akvizice MO Koudelka: snažím se navázat na práci náměstka Říhy
Autor fotografie: army.cz|Popisek: Náměstek Lubor Koudelka řídící sekci vyzbrojování a akvizic MO
13 / 08 / 2020, 11:00

Srpnový A-Report přinesl obsáhlý rozhovor s Luborem Koudelkou pověřeným řízením sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany po únorové rezignaci Filipa Říhy. Po rezignaci v souvislosti s předraženými zakázkami, jako byly pasivní sledovací systémy VERA NG, jejichž cena se na přelomu roku náhle zdvojnásobila, nebo modernizace tanků T-72M4 CZ. Hovořilo se o špatné komunikaci především se sněmovním výborem pro obranu. Koudelka v rozhovoru říká, že chce na Říhovu práci navazovat a že se komunikaci podařilo zlepšit, a představuje prioritní akviziční projekty Ministerstva obrany.

Rozhovor se kromě obecných otázek věnuje nevyhnutelně hlavním probíhajícím nebo v brzké budoucnosti plánovaným a velmi sledovaným akvizičním projektům. Čtyřmi prioritními jsou pořízení pásových bojových vozidel pěchoty (náhrada za BVP-2), samohybné dělo ráže 155 mm NATO (náhrada za ShKH vz. 77 DANA), související systém řízení palby dělostřelectva a protiletadlový systém krátkého dosahu SHORAD (náhrada za vysloužilé systémy KUB), a mezi významné patří také pořízení "osobních terénních automobilů" (náhrada za UAZ a Land Rover Defender), z něhož se v mezičase stalo spíše pořízení militarizovaných pick-upů.

V případě děl ráže 155 mm byly podle náměstka Koudelky zahájeny předběžné tržní konzultace s francouzskou společnosti NEXTER, kterou Ministerstvo obrany oslovilo a poptává u ní systém CAESAR na podvozku a s kabinou od společnosti Tatra. K oficiálnímu vyjednávání má dojít poté, kdy bude získána registrace z Ministerstva financí. Armáda by měla získat 52 kusů za 5,9 miliardy korun s účastí českého průmyslu minimálně 40 %. Ministerstvo chce podepsat smlouvu do konce letošního roku.

O systému řízení palby v rozhovoru řeč nepadla. Security magazín se v červenci zeptal Ministerstva obrany, zda bylo jeho pořízení projednáno kolegiem ministra Metnara 9. července. Tiskový odbor to potvrdil s tím, že je připravován konečný materiál pro informaci vládě ČR, a až se s ním seznámí vláda, bude o tom blíže informovat i veřejnost.

Nejsledovanějším akvizičním projektem je již několik let pořízení 210 pásových bojových vozidel pěchoty v sedmi variantách za cenu cca 53 miliard korun. Náměstek Koudelka uvedl, že právě probíhají konzultace s potenciálními dodavateli (jimiž zůstávají společnosti BAE Systems, Rheinmetall a GDELS) o "modifikacích modalit zakázky" - jde o rozložení plateb až do roku 2028, a také dodávek techniky až do roku 2027 (tedy za hranici termínu 1. ledna 2026, do když se AČR zavázala vůči Severoatlantické alianci postavit brigádní úkolové uskupení těžkého typu).

Koudelka předpokládá, že během léta budou účastníci tendru vyzváni k podání finální nabídky. Ambicí ministerstva podle jeho slov je podpis smlouvy do konce roku. Odkazuje však na průběh jednání. A nelze podle něj vyloučit ani průtahy způsobené například napadením výběrového řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který v současnosti stále řeší akvizici amerických víceúčelových a bitevních vrtulníků UH-1Y a AH-1Z. V této souvislosti připomeňme, že začátkem července ministr obrany Metnar připustil možnost odsunutí podpisu smlouvy na dodávku BVP na začátek roku 2021.

Ohledně protivzdušného systému SHORAD očekává Koudelka během několika týdnů přijetí rozhodnutí o způsobu realizace zakázky, přičemž ve hře je i nákup formou vláda-vláda (jako v případě vrtulníků). A i v tomto případě očekává podpis smlouvy do konce roku. Dodávky pak od roku 2023.

Tagy článku