foto: ArmyInform / Public domain /Bohdana
Dálkové drony AN-196 Ljutyj, kolové houfnice Bohdana, FPV drony a UAV Baba Jaga, to jsou aktuálně top produkty Kyjeva. Vance s Frederiksenovou měli v mnohém pravdu.
Titulek článku v zásadě vychází z projevu dánské premiérky Mette Frederiksenové na Mnichovské bezpečnostní konferenci (MSC). Projevu, který naprosto neprávem zapadl a zmiňuje se o něm respektovaný server 19fortyfie.com. Mette Frederiksenová uvedla, že Ukrajina navrhuje a vyrábí zbraně rychleji a levněji než kterákoli země v Evropě a to navzdory tomu, že je ve válce a má obrovské potíže. Média se obecně věnují převážně určitým aspektům projevu amerického viceprezidenta Vance, ale opět třeba zapadlo jeho vyjádření, že nejen Evropa ale i USA nevyrábějí zbraní zdaleka dost
Vance a Frederiksenová na MSC
Nemá smysl příliš komentovat chaotické jednání Trumpovy administrativy a jeho jednání velkého kluka. Pokud bude výsledkem, že se Evropa probere, bude to jedině dobře. Místo degenerativního progresivismu a zcela zcestného Green Dealu by mohl nastoupit zdravý rozum. I přesto, že Vance poukazuje na to, že USA vyrábí také málo zbraní, USA vydávají na zbrojení více než celý zbytek NATO dohromady a to je třeba připočíst Turecko. Samo o sobě velmi tristní. V situaci, kdy Rusko obsadilo Krym v roce 2014 a Evropa Kremlu dál vesele dodávala klíčové zbraňové komponenty. Možná, že opravdu přestal čas na uhlazenou diplomacii, jak to předvádí Trump s Vancem.
Mette Frederiksenová se v zásadě trefila. Ukrajina je v kritické situaci a dělá vše proto, aby se ubránila agresorovi. Systémy jako AN-196 Ljutyj, Bohdana, FPV drony nebo Baba Jaga jsou ty nejviditelnější faktory. Intenzivní vývoj probíhá u balistických střel Hrim-2 a střel s plochou dráhou letu Trembit. Vše v intencích toho, jak vystavit Rusku stopku a zasahovat ho na nejcitlivějších místech. Pochopitelně. Povolení používat ATACMS, Storm Shadow a SCALP-EG na ruském území trvalo dva roky. Scholz byl opět na MSC zdrženlivý. Už začíná vypadat jako agent Kremlu. A Mette Frederiksenová to řekla jasně. Nejsme ve válce, ale v míru také ne.
HIMARS, ATACMS, M2A2 Bradley, GMLRS, Patriot výhradně z USA
WPtech píše, že třicet procent veškeré vojenské pomoci Ukrajině pochází z USA. A značná část je nenahraditelná. Jedná se především o rakety do systémů Patriot, ATACMS a GMLRS do HIMARS a M270 a především o 155mm munici. Nemalý je počet IVF M2A2 Bradley na Ukrajině a také starých APC M113. V souvislosti s tím je třeba vidět jeden velmi důležitý faktor. Rusko a Ukrajina jsou v Evropě. USA sice mají globální zájmy, ale je to evropský konflikt a Brusel měl téměř tři roky na to, aby se k tomu nějak opravdu postavil. Neudělal to. A celé to jde primárně za dvěma lidmi. Německým kancléřem Scholzem a Emmanuelem Macronem. Stačí si vzpomenout na nesmyslné a stupidní telefonáty francouzského prezidenta s Putinem na začátku války.

Skvělý AN-196 Ljutyj
Vrátíme-li se zpět ke slovům Mette Frederiksenové, má pravdu. Ukrajina vloni vyrobila přes jeden milion dronů. Defence Blog uvádí, že jen dálkových UAV, které prakticky nahrazují střely dlouhého doletu, si Ukrajinci vyrobili od začátku roku 2024 přes 6 000. Jedná se především o AN-196 Ljutyj. Tyto drony mají dosah až 2 000 kilometrů a budou stát za většinou útoků hluboko v Rusku jako třeba na Engels-2. CNN uvádí, že AN-196 Ljutyj unese náklad až 250 kilogramů. Představte si, že Evropa vyrobí za rok 6 000 střel dlouhého doletu. Vlastně směšné. A Kyjev se přizpůsobuje svým možnostem. Ljutyj je levný a lze ho produkovat rychle.
Bohdana a Baba Jaga značkami Ukrajiny
Podle Defence Express si Ukrajina zvládne vyrobit deset samohybných houfnic Bohdana měsíčně. Pro Evropu těžko představitelné číslo. A to Bohdana splňuje veškeré moderní parametry včetně palby v režimu MRSI. Počet středních dronů Baba Jaga ve výrobě se vůbec netuší, FPV dronů také ne, ale jednoznačně se jedná o nejlepší ukrajinské UAV a Baba Jaga se bude produkovat minimálně v nižších desítkách tisíc měsíčně. Vedle toho oslavovaná dodávka 6 000 sebevražedných HX-2 z Německa vypadá směšně. Ukrajinci dělají, co mohou. Míček je na straně Evropy. Otázka zní, zda se kontinent se svojí zoufalou politickou garniturou dokáže vůbec vzpamatovat. Lidé jako Frederiksenová nebo Mertz jsou nadějí.
Tagy