Národní garda zbarvila svou F-16 na počest legendy 2. světové války, stroje P-47

Národní garda zbarvila svou F-16 na počest legendy 2. světové války, stroje P-47
Autor: 149th Fighter Wing|Popisek: F-16 to sluší
30 / 06 / 2017, 11:45

F-16 amerického letectva, přidělená k 149. stíhacímu křídlu Texaské Národní gardy obdrželo kamufláž na připomenutí dne D a slavných letounů P-47 Thunderbolt.

Letoun má svou kamufláží připomínat slavný letoun 2. světové války, Republic P-47D Thunderbolt z roku 1944. Je zajímavé, že předtím, než byly zřízeny letecké síly US Air Force, bojové letouny létaly pod armádními leteckými sbory, jako součást americké armády.

P-47D byl známý svou robustností, palebnou silou a rychlostí. Mohutny P-47 je jedním z nejslavnějších a nejvýznamnějších letadel USA druhé světové války. Vyráběný ve větších počtech, než jakýkoli jiný americký stíhač, sloužil Thunderbolt láskyplně přezdívaný "Jug" jako doprovod bombardérů a jako velmi účinný útočný letoun. Typ s označením P-47M byl nejrychlejším stíhačem USA za 2. světové války.

Thunderbolt ve střemhlavém letu dokázal letět rychlostí až 885 km/h a legendy mezi piloty tohoto stroje mluví o překonání hranice rychlosti zvuku...

Mezi přední esa na těchto strojích patřil například Francis Stanley "Gabby" Gabreski, který na tomto mohutném stroji získal 34,5 vítězství nad německými piloty.

P-47D Thunderbolt of the 353rd Fighter Squadron

149. stíhací křídlo má řadu významných prvenství v historii amerického letectva, jako například první tankováni ve vzduchu během bojové mise, či jako první jednotka Air National Guard, která sestřelila ruský MiG v boji. Obě tato prvenství byla získána  během korejského konfliktu v 50. letech minulého století.

Zdroj: Air National Guard, The Aviationist

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace