Zahraniční zbraně, které drtí Rusy na bojišti. Narůstající obranné schopnosti ukrajinské armády jsou viditelné

Zahraniční zbraně, které drtí Rusy na bojišti. Narůstající obranné schopnosti ukrajinské armády jsou viditelné
Autor fotografie: U.S. Army Europe, Wikimedia Commons, volně k použití|Popisek: Panzerfaust 3
29 / 03 / 2022, 13:00

Před ruskou invazí na Ukrajinu bylo evidentní vzhledem k hromadění techniky v určitých oblastech a jejich typů, jakým směrem ruská armáda primárně zaútočí, a že bude jednat o nasazení obrněných vozidel všech typů.

Jak SM informoval, první zareagovala s pomocí Velká Británie dodávkou střel NLAW švédské výroby. Ale postupně se zapojují další země jako USA s FGM-148 JAVELIN a Německo s Panzerfaust-3. Jednalo se o dary, ale Ukrajina se nevyhýbá ani komerčnímu řešení, kdy nakoupila od firmy Dynamit Nobel Defence 2650 ks moderních RGW-90. Tím se výrazně posilují schopnosti ukrajinské armády rozmisťovat tyto moderní zbraně na všechny operační směry a působit ruské technice vysoké ztráty, a to včetně té nejmodernější techniky jako T-80 UM2 se systémem aktivní ochrany DROZD-2.

Je evidentní, že na každou zbraň existuje protizbraň a není nezničitelná technika. Vše je o schopnostech, taktice a stylu použití. I admirál Nelson dokázal porazit mnohem silnějšího nepřítele zcela neočekávanou, ale účinnou taktikou. A to zde jde. Slabší ukrajinská armáda správnou taktikou, moderními zbraněmi a znalostí domácího prostředí je schopna protivníkovi působit neúnosné ztráty, zastavit jeho postup a případně jej postupně vytlačovat z určitých oblastí.

Dodávky zahraničních zbraní mají tu nevýhodu, že s nimi musí být poskytnut tým instruktorů na ukrajinském území, nebo zajištění skupiny ukrajinských vojáků u dodavatele k zajištění základního výcviku v ovládání/použití a údržbě. O NLAW jsme již informovali, takže jaké schopnosti mají další systémy?

FGM-148 JAVELIN

Je to z ramene odpalovaná protitanková střela, jež nahradila zaváděním od roku 1996 starší M-47 DRAGON. Střela má automatické infračervené navádění, takže pracuje v módu „Výstřel a zapomeň“. Střelec po odpalu okamžitě změní stanoviště, takže případná odvetná palba by ho neměla zasáhnout. Toto nelze u střel naváděných po drátě, kdy operátor musí celou dobu být v pozici a korigovat let střely na cíl. Výhodou JAVELIN je, že útočí shora, kde mají tanky nejslabší pancéřování a jejich bojová tandemová hlavice HEAT je velmi účinná. Může však být nasazena i v módu přímého úderu proti budovám nebo vrtulníkům. Zbraň může být obsluhována jednou osobou, ale často je nasazen tým o dvou vojácích, kdy střelec vede palbu a takzvaný nosič munice nese náhradní střely, funguje jako pozorovatel a zajišťuje, aby při výstřelu nikdo nebyl za zbraní. Výstřel je dvoufázový, kdy střela je vymetena z odpalovacího zařízení a teprve v bezpečné vzdálenosti je zažehnut hlavní letový motor, což snižuje možnost identifikace místa odpalu.

Dosah střel v lehké verzi CLU je 4000 m, ve vozidlové až 4750 m.

Výrobcem jsou nejsilnější americké zbrojovky Raytheon a Lockhheed Martin.

Panzerfaust 3

Panzerfaust 3 je z ramene odpalovaný protitankový granát, jenž byl vyvinut jako optimální řešení mezi zastarávajícími PzF 44 LANCE a CARL GUSTAF. KARL GUSTAF lze považovat spíše za tarasnici, nezbytný je podstavec, dvoučlenná obsluha, je nabíjen zezadu a má drážkovanou hlaveň. Jedná se nepochybně o dobrou zbraň, je pro něj vyvinuta řada typů munice, ale není to zbraň jednotlivce určena k velmi rychlému přesunu.

U Panzerfaustu na rozdíl od JAVELIN používáme spíše označení granát, neboť JAVELIN je schopný samostatného manévru (do výšky) a má autonomní navádění, Panzerfaust je svým způsobem klasická zbraň typu RPG, takže cíl musí být v ose viditelnosti (LOS), po odpálení operátor již nemá jakýkoliv vliv a letící granát nijak nemanévruje, letí pro přímé ose. Jistou nevýhodou Panzerfaust 3 je, že bojová hlavice, jež je poměrně velká, je umístěna externě poměrně vpředu od střelce, takže zbraň je nevyvážená a těžká na předek. Její výhodou je, že v zadní části odpalovací trubky se nachází plastový granulát, jenž snižuje zpětný výšleh, tedy i detekci střelce. Efektivní dostřel na pohyblivé cíle je uváděn 300 m, 600 na pevné a u verze LR 800 m, maximální dostřel činí 920 m a pak je iniciován autodestruktor, střela se zničí. Panzerfaust má jednorázově použitelnou odpalovací trubici, tedy po výstřelu je odpojen zaměřovač a trubka je odhozena a je připojena nová.

Výrobce je Dynamit Nobel Defence, GmbH

RGW-90

RGW-90 je víceúčelová, z ramene odpalovaná zbraň. Menší je RGW-60, určená spíše pro výsadkové a speciální síly, pro velké operace je vyvinuta RGW-110, kdy číslo vždy značí ráži. Odpalovací trubice je z vinutého polykarbonátu, což znamená, že je lehká a odolná vůči vnějším vlivům. Je uzavřená proti znečištění, v přední části je otočná pojistka umožňují změnu účinku střely podle zvoleného cíle. V zadní části je roztok, jenž umožňuje střelbu i z uzavřených místností, protože téměř zcela eliminuje zpětný zášleh, a zároveň významně snižuje možnost detekce střelce. Na zbraň lze instalovat i systém řízení palby, jenž zahrnuje denní optiku, noční optiku, střelecký počítač a laserový dálkoměr. Opět se jedná o zbraň, jež se nepřebíjí, tedy odpalovací trubice je odhozena a zaměřovač instalován na další. Efektivní dostřel na pohyblivé cíle je 600 m, vyvíjena je i munice k ničení pěchoty střepinovým účinkem výbuchem ve vzduchu. Velkou výhodou RGW-90 je též stabilita proti bočnímu větru.

Výrobce je Dynamit Nobel Defence, GmbH

Jak je vidět, posledním trendem jsou protitankové zbraně, kdy střelec nese uzavřený, chráněný jednoúčelový kontejner, a nikoliv obnaženou střelu s raketovým motorem.

Ukrajina uvedla poslední ztráty způsobené ruské armádě, své nezveřejnila.

letouny – 121;

vrtulníky – 127;

MBT – 582;

OT/BVP – 1664;

dělostřelectvo – 294;

systémy PVO – 52;

raketomety – 93;

vozidla – 1144;

palivové nádrže – 73;

UAV operační a taktické úrovně – 56;

plavidla – 7;

zvláštní vybavení – 21;

lidská síla – okolo 16 600 (není potvrzeno)

Ukrajina neuvádí vlastní ztráty a Rusko nic nekomentuje, ani vlastní ani ukrajinské. Jen totálně naivní člověk by si mohl myslet, že jsou Ukrajinci beze ztrát, vždyť proto žádali třeba o stíhací letouny. Ale pro NATO je to velmi citlivé dodat do konfliktu s Ruskem ofenzivní zbraně. Ale v pozemní části se pomoc zvyšuje, vázne v protivzdušné obraně.

První zareagovaly USA dodávkami střel FIM-92 STINGER, z ramene odpalovaných (MANPADS) infračerveně naváděných střel s dosahem 8 km. Nyní se připojila i Velká Británie se systémem STARSTREAK HMV. Řadí se též mezi MANPADS, ale není odpalován z ramene, ale z podstavce, obdobně jako RBS-70. Systém má tři hlavice, jež nejsou výbušné, ale ničí cíl kinetickým rázem, rychlost střely je 4 M. Systém navádění je SACLOS, což znamená, že operátor udržuje řídící stanici zaměřenou na cíl, a to komunikuje se střelou a koriguje její let.

Výrobcem je THALES Air Defence.

Je evidentní, že Ukrajina v segmentu potřebuje urgentně pomoc stejně jako v protitankových zbraních, pomáhají USA, Kanada, Velká Británie, připojilo se i Německo, zajímavé je, že Francie zcela mlčí. Má snad v Rusku své zájmy?

 

Zdroj: army-technology.com, redakční analýza

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.