Autor fotografie: U.S. Army Europe, Wikimedia Commons, volně k použití|Popisek: Panzerfaust 3
Před ruskou invazí na Ukrajinu bylo evidentní vzhledem k hromadění techniky v určitých oblastech a jejich typů, jakým směrem ruská armáda primárně zaútočí, a že bude jednat o nasazení obrněných vozidel všech typů.
Jak SM informoval, první zareagovala s pomocí Velká Británie dodávkou střel NLAW švédské výroby. Ale postupně se zapojují další země jako USA s FGM-148 JAVELIN a Německo s Panzerfaust-3. Jednalo se o dary, ale Ukrajina se nevyhýbá ani komerčnímu řešení, kdy nakoupila od firmy Dynamit Nobel Defence 2650 ks moderních RGW-90. Tím se výrazně posilují schopnosti ukrajinské armády rozmisťovat tyto moderní zbraně na všechny operační směry a působit ruské technice vysoké ztráty, a to včetně té nejmodernější techniky jako T-80 UM2 se systémem aktivní ochrany DROZD-2.
Je evidentní, že na každou zbraň existuje protizbraň a není nezničitelná technika. Vše je o schopnostech, taktice a stylu použití. I admirál Nelson dokázal porazit mnohem silnějšího nepřítele zcela neočekávanou, ale účinnou taktikou. A to zde jde. Slabší ukrajinská armáda správnou taktikou, moderními zbraněmi a znalostí domácího prostředí je schopna protivníkovi působit neúnosné ztráty, zastavit jeho postup a případně jej postupně vytlačovat z určitých oblastí.
Dodávky zahraničních zbraní mají tu nevýhodu, že s nimi musí být poskytnut tým instruktorů na ukrajinském území, nebo zajištění skupiny ukrajinských vojáků u dodavatele k zajištění základního výcviku v ovládání/použití a údržbě. O NLAW jsme již informovali, takže jaké schopnosti mají další systémy?
FGM-148 JAVELIN
Je to z ramene odpalovaná protitanková střela, jež nahradila zaváděním od roku 1996 starší M-47 DRAGON. Střela má automatické infračervené navádění, takže pracuje v módu „Výstřel a zapomeň“. Střelec po odpalu okamžitě změní stanoviště, takže případná odvetná palba by ho neměla zasáhnout. Toto nelze u střel naváděných po drátě, kdy operátor musí celou dobu být v pozici a korigovat let střely na cíl. Výhodou JAVELIN je, že útočí shora, kde mají tanky nejslabší pancéřování a jejich bojová tandemová hlavice HEAT je velmi účinná. Může však být nasazena i v módu přímého úderu proti budovám nebo vrtulníkům. Zbraň může být obsluhována jednou osobou, ale často je nasazen tým o dvou vojácích, kdy střelec vede palbu a takzvaný nosič munice nese náhradní střely, funguje jako pozorovatel a zajišťuje, aby při výstřelu nikdo nebyl za zbraní. Výstřel je dvoufázový, kdy střela je vymetena z odpalovacího zařízení a teprve v bezpečné vzdálenosti je zažehnut hlavní letový motor, což snižuje možnost identifikace místa odpalu.
Dosah střel v lehké verzi CLU je 4000 m, ve vozidlové až 4750 m.
Výrobcem jsou nejsilnější americké zbrojovky Raytheon a Lockhheed Martin.
Panzerfaust 3
Panzerfaust 3 je z ramene odpalovaný protitankový granát, jenž byl vyvinut jako optimální řešení mezi zastarávajícími PzF 44 LANCE a CARL GUSTAF. KARL GUSTAF lze považovat spíše za tarasnici, nezbytný je podstavec, dvoučlenná obsluha, je nabíjen zezadu a má drážkovanou hlaveň. Jedná se nepochybně o dobrou zbraň, je pro něj vyvinuta řada typů munice, ale není to zbraň jednotlivce určena k velmi rychlému přesunu.
U Panzerfaustu na rozdíl od JAVELIN používáme spíše označení granát, neboť JAVELIN je schopný samostatného manévru (do výšky) a má autonomní navádění, Panzerfaust je svým způsobem klasická zbraň typu RPG, takže cíl musí být v ose viditelnosti (LOS), po odpálení operátor již nemá jakýkoliv vliv a letící granát nijak nemanévruje, letí pro přímé ose. Jistou nevýhodou Panzerfaust 3 je, že bojová hlavice, jež je poměrně velká, je umístěna externě poměrně vpředu od střelce, takže zbraň je nevyvážená a těžká na předek. Její výhodou je, že v zadní části odpalovací trubky se nachází plastový granulát, jenž snižuje zpětný výšleh, tedy i detekci střelce. Efektivní dostřel na pohyblivé cíle je uváděn 300 m, 600 na pevné a u verze LR 800 m, maximální dostřel činí 920 m a pak je iniciován autodestruktor, střela se zničí. Panzerfaust má jednorázově použitelnou odpalovací trubici, tedy po výstřelu je odpojen zaměřovač a trubka je odhozena a je připojena nová.
Výrobce je Dynamit Nobel Defence, GmbH
RGW-90
RGW-90 je víceúčelová, z ramene odpalovaná zbraň. Menší je RGW-60, určená spíše pro výsadkové a speciální síly, pro velké operace je vyvinuta RGW-110, kdy číslo vždy značí ráži. Odpalovací trubice je z vinutého polykarbonátu, což znamená, že je lehká a odolná vůči vnějším vlivům. Je uzavřená proti znečištění, v přední části je otočná pojistka umožňují změnu účinku střely podle zvoleného cíle. V zadní části je roztok, jenž umožňuje střelbu i z uzavřených místností, protože téměř zcela eliminuje zpětný zášleh, a zároveň významně snižuje možnost detekce střelce. Na zbraň lze instalovat i systém řízení palby, jenž zahrnuje denní optiku, noční optiku, střelecký počítač a laserový dálkoměr. Opět se jedná o zbraň, jež se nepřebíjí, tedy odpalovací trubice je odhozena a zaměřovač instalován na další. Efektivní dostřel na pohyblivé cíle je 600 m, vyvíjena je i munice k ničení pěchoty střepinovým účinkem výbuchem ve vzduchu. Velkou výhodou RGW-90 je též stabilita proti bočnímu větru.
Výrobce je Dynamit Nobel Defence, GmbH
Jak je vidět, posledním trendem jsou protitankové zbraně, kdy střelec nese uzavřený, chráněný jednoúčelový kontejner, a nikoliv obnaženou střelu s raketovým motorem.
Ukrajina uvedla poslední ztráty způsobené ruské armádě, své nezveřejnila.
letouny – 121;
vrtulníky – 127;
MBT – 582;
OT/BVP – 1664;
dělostřelectvo – 294;
systémy PVO – 52;
raketomety – 93;
vozidla – 1144;
palivové nádrže – 73;
UAV operační a taktické úrovně – 56;
plavidla – 7;
zvláštní vybavení – 21;
lidská síla – okolo 16 600 (není potvrzeno)
Ukrajina neuvádí vlastní ztráty a Rusko nic nekomentuje, ani vlastní ani ukrajinské. Jen totálně naivní člověk by si mohl myslet, že jsou Ukrajinci beze ztrát, vždyť proto žádali třeba o stíhací letouny. Ale pro NATO je to velmi citlivé dodat do konfliktu s Ruskem ofenzivní zbraně. Ale v pozemní části se pomoc zvyšuje, vázne v protivzdušné obraně.
První zareagovaly USA dodávkami střel FIM-92 STINGER, z ramene odpalovaných (MANPADS) infračerveně naváděných střel s dosahem 8 km. Nyní se připojila i Velká Británie se systémem STARSTREAK HMV. Řadí se též mezi MANPADS, ale není odpalován z ramene, ale z podstavce, obdobně jako RBS-70. Systém má tři hlavice, jež nejsou výbušné, ale ničí cíl kinetickým rázem, rychlost střely je 4 M. Systém navádění je SACLOS, což znamená, že operátor udržuje řídící stanici zaměřenou na cíl, a to komunikuje se střelou a koriguje její let.
Výrobcem je THALES Air Defence.
Je evidentní, že Ukrajina v segmentu potřebuje urgentně pomoc stejně jako v protitankových zbraních, pomáhají USA, Kanada, Velká Británie, připojilo se i Německo, zajímavé je, že Francie zcela mlčí. Má snad v Rusku své zájmy?
Zdroj: army-technology.com, redakční analýza