Náš lehký tank Sprut-SDM1 bude lepší než ten váš, vzkazují ruští vojenští experti Američanům

Náš lehký tank Sprut-SDM1 bude lepší než ten váš, vzkazují ruští vojenští experti Američanům
Autor: Rostec|Popisek: Sprut-SDM1
22 / 07 / 2019, 12:00

Podle ruských vojenských expertů, které cituje agentura TASS, bude lehký tank Sprut-SDM1 lepší než ten americký, který USA vyvíjejí v programu Mobile Protected Firepower.

Který lehký tank je lepší? Ruští vojenští experti mají samozřejmě jasno, že to je jejich lehký obojživelný tank Sprut-SDM1, která má být bezkonkurenční na celém světě. Sprut-SDM1 je určen k ničení tanků nepřítele a příslušníků nepřátelských sil obojživelnými či leteckými silami nebo i speciálně určenými jednotkami pozemních sil. Jeho hlavní výzbrojí je protitanková zbraň ráže 125 mm schopná palby municí APFSDS , HE-Frag, HEAT a ATGM. Rusové zejména dávají ,,na odiv" fakt, že Sprut-SDM1 jako lehký tank disponuje palebnou silou hlavního bojového tanku.

Američané, kteří potřebují vysoce mobilní vozidlo, které v sobě spojuje schopnosti lehkého tanku a vozidlo palebné podpory, však pracují na ,,rázné" odpovědi, která vzniká v programu Mobile Protected Firepower. A americká armáda se netají tím, že čím dříve takové vozidlo vznikne, tím lépe, protože v tomto typu vozidla má rezervy.

V projektu jsou angažovány dvě společnosti, BAE Systems a General Dynamic Land System, a předpokladem je postavení 12 prototypů každou firmou se zvýšenou schopností přežití a mobilitou. Ty pak projdou sérií podrobných testů a na základě jejich výsledků se pak vybere v roce 2022 jeden dodavatel. Konečným cílem je pak akvizice celkem 504 vozidel, první jednotka by měla být vybavena vozidlem v roce 2025. 

Stejně jako Sprut-SDM1 bude určeno i americké vozidlo kromě poskytování palebné podpory pro pěchotu k ničení opevněných bodů nepřítele, bunkrů, a důležitým požadavkem také je, aby se mohlo vozidlo operovat v městských aglomeracích a zastavěných oblastech. Podle představitelů US Army by mělo mít vozidlo schopnost prokázat své schopnosti zvláště v ,,bojově horkých místech" při vysoké mobilitě vozidla. Důležitý je rovněž výběr ráže kanonu lehkého tanku. Americká armáda požaduje ráži od 105 do 120 mm, která by byla schopna vydržet nápor nepřátelské palby.

Uvidíme tedy, které vozidlo bude nakonec lepší. Ruští vojenští experti mají sice se svým vozidlem Sprut-SDM1 jasno, ale Američané nebudou chtít přijít ani v této kategorii, v níž mají rezervy, zkrátka. Více se dozvíme zkraje příští dekády, kdy má americká armáda vybrat dodavatele tohoto vozidla.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace