foto: public domain/F-35
Japonský ministr obrany Taro Kono prohlásil, že jejich příští stíhač F-3 by měl nést více raket vzduch-vzduch než americká F-35.
Budoucí projekt stealth stíhače nové generace F-3 by měl v každém případě nést více raket vzduch-vzduch než americký stroj 5. generace F-35, prohlásil japonský ministr obrany Taro Kono. Ne úplně uspokojivé raketové výzbroji se chtějí v Japonsku v rámci projektu nového stíhače na každý pád vyhnout. Kono zdůraznil, že očekává od nového letounu vysokou schopnost stealth a také to, že ponese více raket než americká F-35.
Psali jsme
Indonésie se zamýšlí nad možností pořízení stíhačů F-35, pokud by nevyšel kontrakt na pořízení letounů Su-35, uvedl náměstek ministra obrany...
Právě F-35 má nízkou raketovou kapacitu, protože konvenční varianta F-35 může nést ve vnitřních šachtách ,,pouze" 4 rakety AIM-120 AMRAAM, přičemž letoun F-22 až 8 raket vzduch-vzduch a ruská Su-57 rovněž 6 střel tohoto typu. Je to vlastně daň letounu F-35 za to, aby byly zachovány jeho unikátní stealth schopnosti, proto jsou rakety a jiná výzbroj umístěny ve vnitřních šachtách a nikoliv vně trupu či pod křídly.
Psali jsme
O technických nedodělcích letounu 5. generace F-35 je zainteresovaná veřejnost informována již dlouho, představitelům Pentagonu však větší vrásky v poslední...
Pokud chce Japonsko, aby jejich stíhač příští generace mohl nést více raket než F-35, bude muset vyvinout stroj s dispozicí podobnou již zmiňované F-22, anebo zkonstruovat letoun bez schopnosti stealth v podobné třídě jako například víceúčelový F-15EX. Časem se pak uvidí, čemu dá nakonec Japonsko přednost. Nový stíhač F-3 má podle předpokladů vstoupit do služby ve třetí dekádě.
Vše je tedy podřízeno taktice použití. Buď se bude jednat o schopnost "Hit and Run", tedy udeřit a zmizet, pak jsou schopnosti F-35 v rámci stealth se čtyřmi raketami dostatečné. Důležitá je též nepozorované schopnost detekce cíle a překvapivý úder. Na druhou stranu, pokud se stíhací letectvo zaváže do intenzivního souboje, je více raket výhodou, a to nebyly zmíněny palubní kanóny.
Vyjádření japonského ministra obrany zní trochu jako reminiscence na druhou světou válku, kdy bitevní loď Jamato byla největší a nejvyzbrojenější na světě, ale její úspěch v boji byl deklasován ne zrovna nejmodernějšími palubními letouny USN, startujícími z letadlových lodí v součinnosti s dalšími hladinovými plavidly.
Psali jsme
Neutěšená situace se severokorejským jaderným programem a napětí kolem Íránu – to jsou dva hlavní důvody modernizace a pořizování zásob...
Vždy je potřeba nejdříve definovat koncepci použití určitého zbraňového systému, a teprve potom určit, kolik raket, nábojů by měl být. Je hezké nadiktovat výzbroj malého muničního skladu, kdy technika není pro jeho využití určena. Lze pochopit, že japonské ministerstvo obrany vnímá masivní zbrojení Číny i KLDR, ale i tak lze najít velmi efektivní cestu k dosažení překvapivých výsledků s minimem nákladů a úsilí.
Zdroj: National Interest
Tagy