Náš příští stíhač musí nést více raket než F-35, říká japonský ministr obrany

Náš příští stíhač musí nést více raket než F-35, říká japonský ministr obrany
Autor: public domain|Popisek: F-35
14 / 04 / 2020, 14:00

Japonský ministr obrany Taro Kono prohlásil, že jejich příští stíhač F-3 by měl nést více raket vzduch-vzduch než americká F-35.

Budoucí projekt stealth stíhače nové generace F-3 by měl v každém případě nést více raket vzduch-vzduch než americký stroj 5. generace F-35, prohlásil japonský ministr obrany Taro Kono. Ne úplně uspokojivé raketové výzbroji se chtějí v Japonsku v rámci projektu nového stíhače na každý pád vyhnout. Kono zdůraznil, že očekává od nového letounu vysokou schopnost stealth a také to, že ponese více raket než americká F-35.

Právě F-35 má nízkou raketovou kapacitu, protože konvenční varianta F-35 může nést ve vnitřních šachtách ,,pouze" 4 rakety AIM-120 AMRAAM, přičemž letoun F-22 až 8 raket vzduch-vzduch a ruská Su-57 rovněž 6 střel tohoto typu. Je to vlastně daň letounu F-35 za to, aby byly zachovány jeho unikátní stealth schopnosti, proto jsou rakety a jiná výzbroj umístěny ve vnitřních šachtách a nikoliv vně trupu či pod křídly.

Pokud chce Japonsko, aby jejich stíhač příští generace mohl nést více raket než F-35, bude muset vyvinout stroj s dispozicí podobnou již zmiňované F-22, anebo zkonstruovat letoun bez schopnosti stealth v podobné třídě jako například víceúčelový F-15EX. Časem se pak uvidí, čemu dá nakonec Japonsko přednost. Nový stíhač F-3 má podle předpokladů vstoupit do služby ve třetí dekádě.

Vše je tedy podřízeno taktice použití. Buď se bude jednat o schopnost "Hit and Run", tedy udeřit a zmizet, pak jsou schopnosti F-35 v rámci stealth se čtyřmi raketami dostatečné. Důležitá je též nepozorované schopnost detekce cíle a překvapivý úder. Na druhou stranu, pokud se stíhací letectvo zaváže do intenzivního souboje, je více raket výhodou, a to nebyly zmíněny palubní kanóny.

Vyjádření japonského ministra obrany zní trochu jako reminiscence na druhou světou válku, kdy bitevní loď Jamato byla největší a nejvyzbrojenější na světě, ale její úspěch v boji byl deklasován ne zrovna nejmodernějšími palubními letouny USN, startujícími z letadlových lodí v součinnosti s dalšími hladinovými plavidly. 

Vždy je potřeba nejdříve definovat koncepci použití určitého zbraňového systému, a teprve potom určit, kolik raket, nábojů by měl být. Je hezké nadiktovat výzbroj malého muničního skladu, kdy technika není pro jeho využití určena. Lze pochopit, že japonské ministerstvo obrany vnímá masivní zbrojení Číny i KLDR, ale i tak lze najít velmi efektivní cestu k dosažení překvapivých výsledků s minimem nákladů a úsilí.

 

Zdroj: National Interest

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace