Nasazení stařičkých T-55 na Ukrajině trvá, Rusům už zbývá jen použít T-34

Nasazení stařičkých T-55 na Ukrajině trvá, Rusům už zbývá jen použít T-34
Autor fotografie: Eric Kilby / Flickr|Popisek: T-55
23 / 02 / 2024, 20:00

Ztráty v konfliktu na Ukrajině narůstají geometrickou řadou na obou stranách. Rusové se stále častěji uchylují k nasazení zcela nevhodných bojových prostředků jako jsou staré T-55. Ty proti UAV nemají vůbec žádnou šanci.

Na začátku února bylo na sociální síti X zveřejněno video ukazující zničení tanku T-55 pomocí FPV dronu. Na záběrech z ukrajinské oblasti Záporoží je vidět sebevražedný dron, který se vrhá přímo na tank a trefuje se do kritického slabého místa mezi věží a trupem. Podle druhého záběru z větší dálky je vidět, že tank T-55 následně v důsledku útoku dronu vybuchuje. Model T-55 je nejvyráběnějším tankem v historii a někteří experti odhadují, že jich bylo od konce 40. let do poloviny 80. let minulého století postaveno až 100 000 kusů. 

Tank T-55 byl navržen přímo pro použití v boji, i když tento typ nebyl za celou dobu studené války nikdy přímo použit proti armádám NATO. Do aktivní služby byl tank zařazen již v roce 1947 a je vyzbrojen 100mm kanónem schopným vystřelit čtyři rány za minutu. Některé modernizovanější modely tanku T-55 jsou však schopny útočit protitankovými střelami 9M117 Bastion. Nejvyšší rychlost tanku v terénu se pohybuje okolo 40 km/h. Pancíř tanku je schopen obstát proti zbraním druhé světové války, ale dokáží jej vyřadit 105mm protitankové granáty. V porovnání s moderní vojenskou technologií je proto tank použitelný pouze po zásadní modernizaci v podobě nových obranných a zbraňových systémů.

Proti FPV dronům se Rusové snaží bránit frekvenčními rušičkami, které masivně nasazují na svou vojenskou techniku. Ze záběrů zničeného tanku T-55 však nejspíš nic nenasvědčuje tomu, že by na něm byla umístěna rušička. Ta by případně dokázala překazit spojení mezi UAV a operátorem a dron by se stal neovladatelným. Při porušení spojení se UAV navrátí zpět na základnu nebo se také zřítí mimo svůj původní cíl. Podle informací deníku Forbes ukrajinská armáda proti ruským jednotkám posílá tisíce dronů denně, což zásadním způsobem mění povahu boje. Je proto otázkou, zda ruská sovětská technika vůbec dokáže čelit těmto rychlým, levným, ale především efektivním zbraním. 

Používání tanků T-55 na ukrajinské frontě není žádnou novinkou. Již na jaře minulého roku byly staré sovětské tanky, mezi které patří právě také modely T-55, přesunuty z východní části Ruska směrem k ukrajinské frontě. Neprodleně poté byly tanky viděny v boji a na Ukrajině jsou proto nasazeny již téměř rok. Video publikované na začátku února 2024 proto jen dále potvrzuje skutečnost, že Rusko vytahuje ze svých skladů starou sovětskou vojenskou techniku a tou útočí na ukrajinské pozice. 

Hořící tank T-55 v Iráku

Od vypuknutí konfliktu na Ukrajině Rusko několikrát ukázalo velmi zvláštní způsoby, jak své vyřazené zbraně využít. Jedním z nejpodivnějších výtvorů bylo námořního dělo RBU-6000 umístěné na korbě nákladních vozidel nebo podvozku tanku T-80, o kterém jsme vás informovali v tomto textu. Clare Fitzgerald z webového portálu The War History se domnívá, že je používání staré sovětské vyřazené techniky místo moderních zbraní výsledkem sankcí, které byly na Rusko uvaleny v souvislosti s útokem na ukrajinské území. Ty se totiž projevují v zastavení vojenské ekonomiky státu a tím pádem úbytku výroby nových strojů. 

K využití vyřazených sovětských tanků však mohlo také dojít kvůlu pragmatičtějším důvodům. Rusko může očekávat nebo přímo plánovat útok na pozice NATO, a pro ten si případně může chtít ponechat modernější zbraně včetně stíhaček Suchoj Su-57, které by údajně měly mít technologii stealth. Se starými sovětskými zásobami pracuje také ukrajinská armáda, která se mimo jiné již přes rok snaží umístit děla KS-19 na nákladní automobily MAN KAT1 a Tatra 815. O těchto provizorních „samohybných houfnicích”, jsme vás informovali v tomto textu

Tagy článku