,,Naše nová letadlová loď se bude jmenovat Žirinovskij." Ruský ultranacionalista zavelel k bizarní čínské koupi

,,Naše nová letadlová loď se bude jmenovat Žirinovskij.&quote; Ruský ultranacionalista zavelel k bizarní čínské koupi
Autor fotografie: Baycrest, CC BY-SA 2.5 |Popisek: Čínská letadlová loď Liao-ning
08 / 01 / 2023, 18:00

Když došlo na konci roku 1991 k rozpadu Sovětského svazu, byla Ukrajinou v aukci prodána Číně letadlová loď (v sovětské klasifikaci letadlový křižník) Varjag. Tu Čína přestavěla na svou domácí letadlovou loď Liao-ning, která byla uvedena do služby v roce 2012. Nyní vystoupil lídr ultranacionalistické Liberálně-demokratické strany Ruska Sergej Karginov a navrhl ruské vládě, aby ji odkoupila od Číny zpět, a pojmenovala po šedé eminenci ruské politické scény Vladimirovi Žirinovském.

Nemístný vtip, nebo vážně míněný záměr? Lídr ruské Liberálně-demokratické strany Sergej Karginov přišel s návrhem, aby ruská vláda odkoupila zpět původně sovětskou letadlovou loď Varjag, která byla prodána v roce 1998 v aukci Číně. Ta ji posléze přestavěla na svou první letadlovou loď, jež nese název Liao-ning. Ale to není všechno.

,,Když se podívám na celkovou situaci, navrhuji odkoupit letadlovou loď od Číny, pojmenovat ji po zakladateli Liberálně-demokratické strany Vladimiru Žirinovském, a učinit plavidlo vlajkovou lodí Černomořské flotily," navrhuje Karginov. Ultranacionalistický politik ve své ,,výzvě" dodal, že v roce 1998 Čína koupila Varjag za ,,pár lahví vodky".

Těžko říct, jestli je daný návrh míněn vážně, když zvlášť přihlédneme k minulosti této ultranacionalistické formace. To, že by Čína vrátila Rusku svou první letadlovou loď, která je základem její budoucí námořní síly, jež se nadále rozšiřuje, je nejen krajně nepravděpodobná možnost, ale také rovnou vyloučená.

Na závěr dodejme, že Rusko samo dlouhodobě ,,bojuje" se svou jedinou letadlovou lodí Admiral Kuzněcov, na níž probíhají opravy a modernizační práce. Podle harmonogramu by mělo být plavidlo dodáno ruskému námořnictvu v prvním čtvrtletí příštího roku, nicméně s nadsázkou řečeno je toto datum ,,plovoucí" a může dojít k časové prodlevě.

Zdroj: The Eurasian Times

Tagy článku