Našlo Rusko nového ,,zabijáka" amerických letounů?

Našlo Rusko nového ,,zabijáka&quote; amerických letounů?
20 / 03 / 2019, 18:00

Ruskem vyvíjený radiofotonický radar, který by byl zabudován v blíže nespecifikované budoucnosti na letoun 6. generace, by mohl pro americké letouny F-22 či F-35 představovat vážnou hrozbu.

V létě minulého roku informoval SM o tom, že ruský průmyslový holding RTI vyvíjí novou technologii, na jejímž základě vznikne radiofotonický radar, který může znamenat v potenciálních bojích pro ruské letouny vstkutku nezanedbatelnou výhodu. Nový radiofotonický radar pak má být zabudován podle nepotvrzených informací na ruských letounech 6. generace a také na bezpilotních letounech.

A co tato stále vyvíjená technologie vlastně dokáže v praxi? Radiofotonický radar především umožní výrazně lepší identifikaci nepřítele na větší vzdálenost a poskytne detailnější a vyšší rozlišení v daleko lepší kvalitě než jiné radary, tak vysoké, že bude možné ukázat 3D obraz nepřátelského letounu. Zástupců RTI uvedli, že  jednou z hlavních výhod radaru bude schopnost vidět ,,dále" než ostatní radary, což v praxi pomůže identifikovat s vysokou přesností pozici nepřítele.

Podle RTI bude pak možné ,,v několika následujících letech zkonstruovat prototypů superlehkých radarů o malé velikosti i pro bezpilotní letouny." RTI věří, že právě přechodem na novou technologickou strukturu má Rusko šanci stát se jedním z nejvýznamnějších hráčů na trhu s radiofotonikou.

Pokud by se RTI podařilo nový typ radaru skutečně úspěšně zkonstruovat, pak by to mohl být ,,game changer" v podobě radiofotonického radaru zabudovaného do letounu 6. generace. Taková kombinace by pak mohla představovat pro americké letouny F-22 či F-35 nemalou hrozbu.  

  

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace