National Interest: Ruské „superdělo“ jako ničitel měst

National Interest: Ruské „superdělo“ jako ničitel měst
Autor fotografie: By Vitaly V. Kuzmin (http://vitalykuzmin.net/?q=node/662) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0) or CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons|Popisek: 2S4 Tyulpan
11 / 11 / 2017, 10:00

Samohybné těžké minomety jsou v moderních armádách všudypřítomné. Namontované na lehkých obrněných transportérech mohou rychle reagovat svými 120 mm náboji. V porovnání se samohybnými houfnicemi jsou minomety lehčí a vyžadují menší logistickou podporu, ale mají menší dostřel.

Na co je ale tak obrovská ráže na relativně krátkou vzdálenost? Pohled do historie přináší nějaké odpovědi.

Zaprvé: na likvidaci pevností a opevněných obranných pozic. Izraelská opevnění na Golanech a v Suezu, jeskyně mudžahedínů v Afghánistánu a obrana letišť ukrajinskou armádou mají jedno společné – byly zasaženy minomety M240. Zadruhé: na ničení měst. Budovy v Grozném, Bejrútu nebo Homsu se nezničily samy.

V tomto článku se podíváme na vozidlo a jeho hlavní zbraň.

USA montuje 120 mm minomety na vozidla Stryker (M1129) a M113 (M1064), Rusko má vozidlo 2S9 Nona. Kromě toho mají ale Rusové gigantický minomet ráže 240 mm s názvem 2S4 Tyulpan (poeticky tulipán). Je to zdaleka největší systém používaný v bojích.

27 500 kilogramů těžký 2S4 a minomet M240 jsou na pásovém podvozku GMZ vozidla používaného pro mnoho jiných samohybných zbraňových systémů. Posádka devíti vojáků (čtyři operátoři vozidla a pět střelců) je chráněna až dvaceti milimetrovým pancířem, tedy adekvátní ochranou proti ručním palným zbraním a šrapnelům. Vozidlo dosahuje rychlosti 62 km/h na silnici a 25 km/h v terénu.

psali jsme: Video: Test atomového děla ráže 280 mm

Ačkoli děsivá hlaveň M240 se během jízdy dívá dopředu, během nasazení je převrácená přes zadní část vozidla na zem, takže míří vzhůru a pryč. Každý výstřel dělá z vozidla obří zvon. Na rozdíl od většiny minometů se M240 nabíjí zezadu. Může střílet granáty na probití betonu, zápalné, chemické či jaderné granáty 3B11. Klasický granát má dostřel 9 650 metrů a hmotnost 130 kg, granát s přídavným raketovým pohonem má dolet 18 000 metrů a hmotnost 228 kg.

Operátoři jsou schopni střílet rychlostí jedna rána za 62-77 sekund. Na rozdíl od houfnice může minomet střílet po téměř vertikální trajektorii a proto je účinný při střelbě přes zdi opevnění, do ústí jeskyní, na opačnou stranu hor.

Naposledy syrské minomety M240 byly identifikovány, jak používají kazetovou munici – bylo to poprvé pro tuto zbraň. Byl identifikován náboj typu 3O8 Nerpa, který zasáhl školu na předměstí Damašku.

2S4 může pálit i náboje Smelchak, naváděné laserovým značkovačem. Detaily o nasazení tohoto typu náboje v bojích v Afghánistánu popisují, jak byly náboje používány na přesné údery za zdi opevnění a do opevněných vstupů do jeskyních systémů. Smelchak náboje umožňují zásah cíle už po jednom nebo dvou zaměřovacích výstřelech, systém ale potřebuje optimální atmosférické podmínky.

psali jsme: Nastoupí na bojiště předkluzová děla?

Syrská armáda nyní používá M240 při obléhání měst držených rebely. Zprávy o jejich nevybíravém použití při bombardování Homsu v roce 2012 získaly značnou mediální pozornost. Ještě předtím byly těmito minomety zabity stovky lidí při bombardování Bejrútu v 80. letech minulého století, kdy granáty byly dostatečně silné na probití betonových střech úkrytů.

Rusko udržuje aktivní jeden pluk osmi 2S4, dalších 400 je v záloze. V roce 2000 rály „Tulipány“ velkou roli v ruském vítězství v Grozném v druhé čečenské válce, kdy systematicky ničily město z dálky. Pomocí střel Smelchak bylo zničeno 127 cílů, ruská armáda deklarovala 1 500 zabitých separatistických ozbrojenců a podle všech zpráv zahynulo asi 16x více civilistů.

Na rozdíl od jiných ruských dělostřeleckých systémů 2S4 nebyl vyvážen v rámci Varšavské smlouvy, s výjimkou malého počtu vozidel krátce sloužících v Armádě České republiky (do roku 1991).

Kupodivu byly tyto smrtící minomety spatřeny dronem OBSE v roce 2014 na Ukrajině. Zdá se, že v ruské armádě si můžete svůj minomet vzít sebou, když jedete na dobrovolnou službu v zahraničí. Byly hlášeny nejméně 4 kusy tohoto stroje podporujícího separatisty.

psali jsme: Strykery budou vybaveny děly ráže 30 mm

V roce 2014 donutily systémy 2S4 ukrajinskou armádu ustoupit z letišť v Luhansku a Doněcku, kdy jejich bombardování donutilo ustoupit Ukrajince z pozic, které drželi celé měsíce.

Ukrajinský ministr obrany Valerij Gelety dokonce zpočátku tvrdil, že 2S4 udeřila na Luhansk taktickým jaderným granátem. Později tvrdil, že měl na mysli schopnost systému střílet jaderné granáty.

2S4 nemá v západních armádách obdobu. Hlavním důvodem je že Západ likviduje opevněné, imobilní cíle letecky za použití přesné naváděné munice. Výhoda pozemních systémů spočívá ve schopnosti vést palbu neustále a fungovat, když nejsou letecké síly k dispozici.

Bohužel, tyto praktické vlastnosti také umožňují použít M240 na nevybíravé bombardování civilních cílů.

Jak řekl novinář Paul Conroy, který se účastnil obléhání Homsu: "Ležel jsem a poslouchal, jak pálily salvy ze tří těchto minometů najednou, 18 hodin denně, po dobu pěti dnů."

Zdroj: National Interest

 

Tagy článku