USA získaly smrtící Migy na testování za humanitární pomoc Moldavsku

USA získaly smrtící Migy na testování za humanitární pomoc Moldavsku
Autor fotografie: Airwolfhound|Popisek: Ilustrační foto Mig-29
19 / 09 / 2017, 13:00

Že USA vlastní mnoho sovětských strojů již dávno není tajemstvím. Když se rozpadl Sovětský svaz na konci roku 1991, nově nezávislé státy zdědily obrovské zásoby zbraní Rudé armády.

Jedním z nejzajímavějších případů se stalo letectvo malé bývalé sovětské Moldavské republiky. Po rozpadu SSSR se letecký inventář nové republiky skládal z 34 MiG-29 Fulcrum, osm vtulníků Mi-8 Hip a dopravních letounů - tedy velkou silou pro tak malý stát s asi 3, 5 milionu obyvatel.

Moldavsko si nemohlo dovolit udržovat tak velkou flotilu letadel, a aby toho nebylo málo, bylo v hluboké recesi. Spojené státy se obávaly, že Moldavsko prodá své MiG-29 do Íránu, které by byly použity na posílení íránské flotily Fulcrumů, nemluvě o tom, že 14 strojů bylo ve verzi C, schopných nést jaderné zbraně.

Pair of Mikoyan MiG-29C Fulcrum

Takže v roce 1997 Spojené státy vynaložily svůj nejsilnější nástroj, jak získat MiGy pro sebe - peníze. Washington koupil 21 MiG-29 - včetně 14 variant C, jednoho B a šesti verzí A. Všechny MiGy byly rozloženy na kusy  a přepraveny transportními letadly C-17 do Daytonu v Ohiu.

Nejen, že to byl dobrý způsob jak zajistit, aby tehdy moderní letadla neskončila v rukou Teheránu, ale zároveň to dávalo Washingtonu možnost prohlédnout si jednu z nejvíce sofistikovaných sovětských stíhaček, které kdy byly vyrobeny. Výměnou dostala Moldavsko 40 000 000 doalrů v humanitární pomoci, vojenské nákladní automobily a další nesmrtící zařízení.

Moldavsko prodal zbytek svého letectva do Eritreje a Jemenu. Nové americké stíhačky MiG-29 zmizely ke zkušebním letkám, do zpravodajských center a výzkumných zařízení US Air Force, alespoň podle Air & Space Magazine .

Zdroj: The National Interest

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.