National Interest: Tank M1 Abrams je králem mezi tanky

National Interest: Tank M1 Abrams je králem mezi tanky
Autor fotografie: Photo by John Helms/MCoE PAO Photographer|Popisek: M1A2 (SEP)
17 / 12 / 2017, 14:00

Mnohdy kontroverzní server National Interest zveřejnil na konci roku 2016 žebříček nejlepších a nejvíce smrtících tanků současnosti, které jsou sériově vyráběné. Patrně i proto z něho vypadla Armata, která i v roce 2017 zůstává jen technologickým demonstrátorem, kam by se měly moderní tanky východní tankové školy ubírat.

Vítězem je podle autora článku americký hlavní bitevní tank M1 Abrams, tedy standardní tank americké armády a mariňáků. Od doby svého uvedení na trh na konci 70. let minulého století tank prošel mnoha upgrady. Od Němci navrženého děla ráže 120 mm, přes pancíř z ochuzeného uranu až po síťové schopnosti jako je Blue Force Tracker.

Psali jsme: Tanky T-14 Armata hned tak nebudou, vrátí se modernizované T-80BV

Stal se tak neoddiskutovatelným králem doby po ukončení studené války. Nastavil standardy pro svou ideální kombinaci palebné síly, ochrany a mobility.

Jiné tanky mohou být také dobré, ale Abrams má na rozdíl od nich bojové zásluhy. M1 Abrams bojoval ve dvou významných konfliktech – v roce 1991 ve válce v Zálivu a v roce 2003-2010 v irácké válce, kdy zničil mnoho nepřátelských tanků za poměrně malých vlastních ztrát.

Psali jsme: Dá si Leopard 3 ruskou Armatu k snídani?

Během války v zálivu, které se účastnilo 1 848 tanků Abrams, bylo zničeno nebo poškozeno 23 strojů, z toho 9 bylo zničeno nepřítelem, 7! přátelskou palbou a 2 zničeny záměrně, aby nepadly do rukou nepřítele.

Do seznamu serveru National Interest se dostal ještě Leopard 2 jako takové hůř chráněné dvojče Abramsu (oba tanky byly vyvinuty po krachu společného projektu MBT-70).

Danish tanks on the move

Izraelská Merkava IV pro kterou jsou prioritou palebné a obranné schopnosti.

IDF Soldiers During Operation Protective Edge

A Challenger 2 jako reprezentant britské tankové školy.

Snow Fall in Aghjabadi

Jediný „východní tank“ který se do výběru dostal je ruský T-90. Přestože jeho dělo ráže 125 mm se prý nevyrovná německému Rheinmetall 120 mm, díky laserem naváděným raketám 9M119M Reflex může tento tank zabíjet až na vzdálenost 5 kilometrů.

T-90

Zdroj: National Interest

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.