NATO Days 2018 - hvězdami jsou B-52, Apache a bojová vozidla pěchoty

NATO Days 2018 - hvězdami jsou B-52, Apache a bojová vozidla pěchoty
15 / 09 / 2018, 11:45

Za velkého zájmu odborníků a veřejnosti začaly letošní NATO Days v Ostravě. Partnerským státem jsou USA a proto je možné na drahách letiště obdivovat stroje jako F-16, strategicky bombardér B-52 nebo MBT M1 Abrams.

Ačkoliv v Ostravě pršelo téměř celou noc, dopoledne se na Mošnova usmál slunce a tisíce diváků mohou obdivovat vojenskou techniku za krásného počasí. Dny NATO patří k největším akcim prezentujicim a propagujicim naši armádu, spojence, NATO a v neposlední řadě český obranný průmysl a zahraniční firmy, které s naší armádou kooperují.

B-52

AH-64 Apache

Letošním partnerem je armáda Spojených států, reprezentované zde především leteckými silami US Air force, které uvedla právě jejich kapela. Mimo letounů B-52, C-130 Hercules, F-16 a dalších je dále je možno vidět rovněž bojové vozidlo pěchoty M2 Bradley, nebo hlavní bitevní tank M1 Abrams. Německá armáda zde předvedla živou ukázku svého klenotu, tanku Leopard ve verzi A6, velmi aktivní je i účast firem, které se budou ucházet o možnost dodat bojová vozidla pěchoty pro armádu České republiky. Jsou zde vidět hlavní soupeři, kteří se budou ucházet o dodávku - Lynx, Ascod i CV90.

Lynx

CV90

Ascod

Účast výrobců vrtulníků jako Bell Helicopters zase naznačuje zájem mezinárodních koncernů o blížící se tendr na dodávku vrtulníků pro naše letectvo. Konkrétně Bell by rád dodal duo svých strojů UH-1Y Venom a AH-1Z Viper, které spolu sdílí asi 83% komponent. 

Český obranný průmysl reprezentují stánky státních podniků VOP CZ, VTÚ, LOM, nebo zbrojařského gigantu Czechoslovak Group, který zde vystavuje lehké obrněné vozidlo Patriot, či samohybnou kanonovou houfnici DANA.

Patriot

Tagy článku