NATO Days 2019: Bezpilotní prostředek RQ-11 Raven

NATO Days 2019: Bezpilotní prostředek RQ-11 Raven
22 / 09 / 2019, 10:00

Česká armáda má ve své výbavě i dron RQ-11 Raven, který původně pochází z USA.

Raven je americký malý bezpilotní prostředek odhazovaný z ruky. Je vhodný k provádění geomagnetického či atmosférického průzkumu, je možné jej zapojit do misí Search&Rescue, patrolování a dalších úkolů. Za jeho vývojem stojí kalifornská společnost AeroVironment.

Dron vznikl na základě požadavků americké armády, která chtěla do výbavy takový systém, jenž by umožnil vojákům na bojišti a blízkém okolí se rychle zorientovat. Prototyp dronu byl vyvinut na konci devadesátých let, nicméně první verze stroje s názvem RQ-11A, se začala zkoušet až v roce 2003.

Délka Ravenu činí 0,9 m, váha 1,9 kg, rozpětí činí 1,3 m. Pohon zajišťuje tichý elektromotor. Ve vzduchu může stroj se zabudovanou GPS navigací vydržet až 80 minut, taktický dolet je 10 kilometrů. Raven je schopný vyvinout rychlost 45 až 95 km/h. K výhodám Ravenu patří zejména snadná přenositelnost vzhledem ke své nízké váze a také mobilita. Letoun obsluhují dva vojáci, přičemž jeden ovládá stroj pomocí terminálu s joysticky, druhý pak vyhodnocuje data.

Od roku 2009 tvoří letoun součást výbavy 102. průzkumného praporu z Prostějova. V současné době disponuje armáda celkem 6 těmito letouny. Raven byl například nasazen do akce v Afghánistánu, kde se českým vojákům osvědčil.

Kromě dronu Raven má ve výbavě česká armáda i ,,mohutnější" dron s větší výdrží Scan Eagle. Tyto bezpilotní stroje v hodnotě zhruba 200 milionů korun získala česká armáda od USA v roce 2015. Používají se v již zmiňovaném Afgánistánu, kde střeží spojeneckou leteckou základnu Bagrám v Afghánistánu a zajišťují též bezpečnost hlídek.

V užívání má Raven i řada dalších států, jako například Austrálie, Kanada, Norsko, Maďarsko, Velká Británie či Thajsko.

Tagy článku