NATO Days 2019 - Hlavním tahákem prvního dne byl letoun L-39 NG

NATO Days 2019 - Hlavním tahákem prvního dne byl letoun L-39 NG
22 / 09 / 2019, 06:00

První den letošních NATO Days nejvíce zaujaly dvě události - premiérové představení lehkého proudového cvičného letounu L-39NG od Aera Vodochody, a amerického vrtulníku AH-1Z Viper. Nechyběl ani německý tank Leopard 2.

NATO Days jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě a dnes bylo rozhodně na co se dívat. První den akce se zúastnilo zhruba 125 000 lidí.  Hlavní událostí prvního dne bylo premiérové představení moderního cvičného letounu L-39NG, nástupce legendárního ,,Albatrose".

Na tiskové konferenci této společnosti zaznělo, že L-39NG pokračuje v letových zkouškách. Dny NATO tak skýtaly možnost představit tento letoun široké veřejnosti a také potenciálním zákazníkům. Prezident Aera Vodochody Dieter John prohlásil, že program L-39 NG běží podle plánu.

Společnost Bell pak ukázala na Dnech NATO poprvé v Evropě vrtulník AH-1Z . Na tiskovém briefingu představili zástupci firmy Bell schopnosti vrtulníků AH-1Z i UH-1Y Venom. Ministr obrany Lubomír Metnar v této souvislosti při své návštěvě NATO Days prohlásil, že smlouva na dodávku 12 amerických vrtulníků by měla být podepsána ještě letos. Českou republiku bude stát nákup 14,5 mld. korun. Podle Metnara je ČR nyní ve fázi finalizace dohody s americkou stranou.

Na Dnech NATO se dále představilo například bojové vozidlo pěchoty Puma či Leopard 2. Jako minulý rok ,,dovezli" Američané i letoun B-52.Rumunsko, které je tento rok partnerským státem, na akci představilo například letoun IAR 99 Șoim nebo vozidlo Piranha III.

Diváci mohli první den akce vidět unikátní hromadný seskok 40 českých a polských parašutistů ze dvou letounů.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace