NATO Days 2019 - shrnutí druhého dne

NATO Days 2019 - shrnutí druhého dne
23 / 09 / 2019, 10:00

V neděli vyvrcholila největší bezpečnostní přehlídka v Evropě, Dny NATO. Kromě velkého množství pozemní i letecké techniky zaujaly hlavně dynamické ukázky.

Návštěvníci si mohli za dva dny této akce prohlédnout techniku z celkem 17 zemí včetně partnerského státu, jímž bylo tentokrát Rumunsko. K vidění bylo například vozidlo Piranha III, letouny IAR 99 Șoim, AR 330 Puma, Rumuni ukázali i mobilní osvětlovací generátor, záchranářské vozidlo, mobilní velící středisko nebo hasičský vůz.

Z ostatní techniky byl velký zájem o proudový cvičný letoun L-39NG, který zahájí letové zkoušky, které by měly trvat do července 2020. L-39 NG se předvedl veřejnosti vůbec poprvé. Dalším ,,návštěvním" magnetem také byl tank Leopard, BVP Puma či americké vrtulníky UH-1Y Venom a AH-1Z Viper, které kupuje ČR. AH-1Z Viper se u nás představil rovněž poprvé.

Další zajímavé novinky představovaly drony ScanEagle a RQ-11 Raven, jež má ve výbavě i ČR. Britové ukázali UAV Watchkeeper WK450. Společnost GDELS představila na NATO Days další verzi vozidla ASCOD 2. Američané přivezli do České republiky legendární letoun B-52 jako minulý rok nebo ,,vzdušného obra" C-5M Super Galaxy.

ČR pak nabídla ,,tradiční" skladbu své techniky, starší a samozřejmě i novější. Nechyběl například hlavní bojový tank T-72 M4 CZ, Obrněný kolový transportér Pandur II, lehké obrněné vozidlo DINGO 2, Land Rover Defender 130 Kajman. Návštěvníci se pak mohli podívat i na minomet 120mm vz. 82 či Minomet 81 mm MX2.

Nedělním tahákem však byly hlavně dynamické akce. Velký úspěch sklidila vystoupení akrobatických leteckých skupon či společná show mistra světa v Red Bull Air Race Martina Šonky a pilota stíhacího letounu Gripen Iva Kardoše. Pro Kardoše to pak byla poslední akce tohoto druhu, protože se rozhodl ukončit kariéru display pilota českých vzdušných sil.

Další zajímavou ukázkou pak byl tahač Morris Commercial C-8 FAT s houfnicí M.II, zapůjčený Vojenským historickým ústavem, útok na pozemní cíle dvojicí letounů L-159 ALCA či provedení divácky atraktivního zákroku proti útočníkovi, jenž ohrožoval dav.

NATO Days 2019 jako masová akce přilákaly přibližně 220 000 diváků, tedy velmi podobné množství jako v minulém ročníku. Událost navíc podpořilo i pěkné počasí. Stejná nebo vyšší návštěvnost se tedy dá očekávat i v příštím roce.

Tagy článku