NATO Days 2019: V devadesátých letech český průmysl ztratil pozice, vracíme se ale znovu na první místa, říká v rozhovoru pro SM ministr vnitra Jan Hamáček

NATO Days 2019: V devadesátých letech český průmysl ztratil pozice, vracíme se ale znovu na první místa, říká v rozhovoru pro SM ministr vnitra Jan Hamáček
Autor fotografie: screenshot Youtube
01 / 11 / 2019, 09:00

Security magazín přináší s odstupem času ohlédnutí za letošními NATO Days v podobě exkluzivních rozhovorů s vysoce postavenými politickými představiteli, kteří byli přítomní na letošních NATO Days a hovořili o postavení českého průmyslu v současné době a důležitých armádních zakázkách. Prvním z nich je interview s místopředsedou vlády a ministrem vnitra Janem Hamáčkem.

Hamáček v úvodu rozhovoru kvitoval pozitivně konání NATO Days 2019, největší bezpečnostní přehlídky tohoto druhu v Evropě, protože takové akce jsou pro region i pro Českou republiku přínosné.

Vicepremiér hovořil i o tom, že i když český průmysl v 90. letech načas vyklidil přední pozice, zase se na ně postupně vrací. ,,Československo bylo svého času zbrojařská velmoc. V 90. letech jsme trošku ztratili pozice, a je dobře, že se opět vracíme na ta první místa," řekl Security magazínu Hamáček.

Vicepremiér vlády se rovněž zmínil o tom, že je to vidět především na modernizačních projektech české armády, když hovořil o největším tendru na nákup nových BVP za 53 miliard korun. Podle ministra vnitra je také pozitivní to, že se na tomto tendru bude podílet řada českých firem.

                                   

Kromě tendru na nová BVP byla řeč i o armádní zakázce na nové víceúčelové vrtulníky, kdy americké řešení v podobě společnosti Bell se jeví pro Hamáčka rozumným. Podle něho je toto řešení výhodné v tom, že dojde k modernizaci vrtulníkového letectva při současném zachování jeho schopností.

Rozhovor se také stočil k tématu zapojení českých firem do této zakázky. Na otázku, za bude trvat na určitém procentu podílu českých firem v zakázce na nové víceúčelové vrtulníky, odpověděl Hamáček, že je to věc další diskuse. Zasadí se však zároveň o to, aby bylo zapojeno do ní co nejvíce českých firem.

Tagy článku