NATO Days 2019: Průzkumný dron s dobrou výdrží, to je ScanEagle

NATO Days 2019: Průzkumný dron s dobrou výdrží, to je ScanEagle
21 / 09 / 2019, 17:00

Česká armáda má ve výbavě bezpilotní průzkumný dron Scan Eagle, který je k vidění na letošních NATO Days.

Na NATO Days 2019 mohou návštěvníci vidět kromě amerického dronu RQ-11 Raven také průzkumný dron ScanEagle stejné provenience. 

Americký dron ScanEagle vyrobila společnost Insitu v koooperaci s leteckým gigantem Boeing. První let se uskutečnil v roce 2002, o tři roky později si dron ,,stáhla" US Navy. ScanEagle, jehož jeden kus stojí 3, 2 milionu dolarů, má rozpětí křídel 3,1 metru, délku 1,4 m a váží 20 kg. Ve vzduchu je schopen vydržet přes 20 hodin a dolet činí přes 100 km. Průměrná rychlost dronu je 89 km/h. UAV je vypouštěn speciálním katapultem (,,Superwedge"), technologií, kterou má patentována společnost Insitu. Zachytávání dronu probíhá pomocí záchytného lana Skyhook.

Hlavním účelem moderního dronu je průzkum. Díky UAV získají vojáci mnohem lepší přehled na bojišti. Dron není přímo řízen operátory, jako je to ve standardních případech, ale posílají mu příkazy, které UAV následněplní.

Firma Insitu představila vylepšenou verzi dronu s názvem ScanEagle 2 v říjnu 2014. Stroj má nový spolehlivější motor, zvýšený užitečný náklad a vyšší vzletovou hmotnost. Další upgrady zahrnují plně digitální videosystém či lepší navigační systém dronu.

USA dron ScanEagle nasadily od roku 2004 do irácké kampaně, v roce 2011 ,,účinkoval" během povstání a následného svržení Muammara Kaddáfího v Libyi. V prosinci 2012 oznámil Írán, že zajal ScanEagle, který měl údajně narušit jeho vzdušný prostor nad Perským zálivem. Írán později upřesnil, že zajal další dva drony ScanEagle. 

Česká armáda má ve své výbavě kromě amerického dronu RQ-11 Raven i právě  průzkumné UAV ScanEagle, které dostala darem od USA v roce 2015. Drony se zejména osvědčily v afghánské vleklé kampani a čeští vojáci si dron chválili. Kromě ČR a USA dron užívá například i afghánská armáda, Austrálie, Kanada, Japonsko, ale i třeba africká Keňa.

 

 

 

 

Tagy článku